Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
  • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
  • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
  • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
  • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
  • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
  • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Prawa i obowiązki poręczyciela


Banki zawsze starały i będą starać się zminimalizować ryzyko kredytowe. W związku z tym, nie tylko sprawdzą dokładnie zdolność kredytową wnioskodawcy, nie tylko prześwietlą jego historię w Biurze Informacji Kredytowej, ale także będą starały się jak najlepiej kredyt zabezpieczyć. A form zabezpieczenia jest sporo. Weksel, hipoteka, cesja z polisy ubezpieczeniowej, przewłaszczenie – to tylko niektóre z nich. Ich wybór zależy od rodzaju kredytu, jego wysokości czy od wnioskodawcy. Jest jeszcze jeden rodzaj zabezpieczenia, stosowany przez banki, zwłaszcza przy kredytach gotówkowych. Tym zabezpieczeniem jest poręczenie.
Jeżeli bank poinformuje nas, że przyzna nam kredyt pod warunkiem że znajdziemy poręczyciela, musimy znaleźć kogoś, kto podpisze umowę, w której zobowiąże się do spłaty zadłużenia, jeżeli my nie będziemy tego robić. Jednakże banki nie przyjmą jako poręczyciela każdej osoby. Podobnie jak i kredytobiorca, musi on mieć wystarczające dochody i dobrą historię w Biurze Informacji Kredytowej. Mówiąc prościej, musi on spełnić podobne wymagania, jak osoba ubiegająca się o kredyt.

Jakie obowiązki ma poręczyciel

Osoba żyrująca kredyt lub pożyczkę, ma jeden podstawowy obowiązek – musi spłacić zadłużenie, jeżeli nie robi tego osoba która pieniądze pożyczyła. Dlatego, zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy w banku, dobrze zastanówmy się, czy osoba która prosi nas o podżyrowanie umowy jest godna naszego zaufania. Poręczyciel musi spłacać zadłużenie bez względu na to, czy kredytobiorca stracił pracę, czy po prostu nie ma ochoty oddawać pieniędzy do banku. Jeżeli kredyt nie będzie spłacany, bank może wszcząć postępowanie windykacyjne zarówno w stosunku do kredytobiorcy, jak i poręczyciela. Nie trzeba chyba nikomu mówić, że jest to zupełnie nieopłacalne, gdyż powoduje znacznie zwiększenie kosztów kredytu. Dlatego gdy tylko dowiemy się o ewentualnych opóźnieniach, lepiej od razu dokonywać spłat.

Jakie prawa ma poręczyciel

Osoba która podżyrowała kredyt, ma prawo być na bieżąco informowana o jego spłacie. Może o to pytać zarówno kredytobiorcę, jak i bank. Jeżeli osoba która pożyczyła pieniądze z banku, przestaje je spłacać, bank natychmiast o tym fakcie musi poręczyciela poinformować. Co więcej, jeżeli to poręczyciel dokonuje spłaty zadłużenia, ma on prawo uzyskać od kredytobiorcy zapłacone środki, na drodze polubownej lub postępowania sądowego. Niestety nie jest to sprawa łatwa i często zdarza się, że pieniądze są nie do odzyskania.
Poręczyciel jest osobą, która nie korzysta z pożyczonych pieniędzy, a w razie jakichś „zawirowań” musi je oddać. Na pewno nie jest to komfortowa sytuacja i w związku z tym, wiele osób odmawia gdy ktoś poprosi nas o poręczenie kredytu. Jednakże musimy sobie zdawać sprawę z tego, że i my możemy być w sytuacji, gdy bank będzie wymagał od nas poręczyciela i to my takiej osoby będziemy musieli szukać.0 Komentarze