Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
  • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
  • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
  • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
  • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
  • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
  • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Ubezpieczenia związane z kredytem hipotecznym


Banki, udzielając kredytów robią wszystko, aby zminimalizować ryzyko kredytowe. To właśnie min po to badają zdolność kredytową swoich klientów czy starają się jak najlepiej zabezpieczyć kredyt. Dotyczy to zwłaszcza kredytów hipotecznych, gdzie w grę wchodzą bardzo wysokie kwoty. Jednakże nigdy do końca nie da się niczego przewidzieć, zwłaszcza w zobowiązaniach długoterminowych. Kredyty hipoteczne są udzielane na bardzo długi czas, więc wiele może podczas spłaty zadłużenia się wydarzyć.
Aby zminimalizować ryzyko utraty swoich pieniędzy, a także w trosce o swoich klientów, banki proponują im różnego rodzaju ubezpieczenia. Jeżeli w życiu kredytobiorcy, zdarzy się coś, co jest objęte ubezpieczeniem, bank lub klient uzyska od firmy ubezpieczeniowej gotówkę, dzięki czemu spłata kredytu będzie mniej obciążać domowy budżet.

Ubezpieczenie nieruchomości

W praktyce bankowej spotykamy kilka ubezpieczeń, które są proponowane w czasie składania wniosku o kredyt hipoteczny. Obligatoryjnie każdy klient musi wykupić w firmie ubezpieczeniowej polisę chroniącą nieruchomość. Jej zakres może być różny, gdyż każdy bank ma pod tym względem różne wymagania. Czasami kredytodawca ma też listę firm ubezpieczeniowych, w których polisę możemy kupić. Co więcej, po wykupieniu ubezpieczenia musimy zrobić cesję polisy na bank. Oznacza to, że jeżeli stanie się jakieś nieszczęście i w związku z tym firma ubezpieczeniowa będzie musiała wypłacić nam pieniądze, najpierw poinformuje ona o tym fakcie bank i to bank będzie decydował, czy środki od ubezpieczyciela powinny być przelane na konto kredytobiorcy czy na rachunek kredytowy. Polisa musi być odnawiana co roku i co roku musimy dokonywać cesji na bank.

Ubezpieczenie na życie

Kolejnym przykładem ubezpieczenia, które jest proponowane przez bank jest ubezpieczenie na życie. Jeżeli wykupimy takie ubezpieczenie i w czasie spłaty długu kredytobiorca umrze, firma ubezpieczeniowa przejmie na siebie spłatę długu. Nie wszystkie banki wymagają to ubezpieczenie, jednakże z pozycji kredytobiorcy jest ono ciekawą propozycją. Banki często mają podpisaną umowę z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym, dzięki czemu płacone składki mogą być niższe, niż w przypadku gdybyśmy podpisali umowę indywidualnie.

Ubezpieczenie utraty pracy

Ponieważ kredyt hipoteczny spłaca się przez wiele lat, może się zdarzyć że w tym okresie nasza sytuacja finansowa ulegnie pogorszeniu. Możemy np. stracić pracę. W związku z tym, możemy sobie wykupić ubezpieczenie od utraty pracy. W takim przypadku to firma ubezpieczeniowa, przez jakiś czas (zwykle do dwóch lat), będzie spłacać nasze zadłużenie. Podpisując taką polisę, musimy się jej dokładnie przyjrzeć, gdyż pieniądze będą wypłacane po spełnieniu kilku warunków, które są akceptowane przez bank.

Ubezpieczenie niskiego wkładu

Wraz ze zwiększeniem minimalnego wkładu własnego, w bankach pojawiły się ubezpieczenia niskiego wkładu. Jeżeli nie dysponujemy środkami, jakie wymaga od nas bank, możemy wykupić takie ubezpieczenie. Zwykle płaci się składkę za jakiś okres, np. 3-5 lat i po tym terminie bank dokonuje analizy wartości nieruchomości do pozostałej do spłaty kwoty kredytu.

Ubezpieczenie pomostowe

Kolejnym ubezpieczeniem związanym z kredytami hipotecznymi, jest ubezpieczenie pomostowe. Korzysta się z niego na samym początku całej procedury związanej z wypłatą kredytu. Jak wiadomo ustanowienie zabezpieczenia trochę trwa, więc jeżeli kredytobiorca chce od razu skorzystać z przyznanych mu pieniędzy, wykupuje ubezpieczenie pomostowe, które obowiązuje do momentu ustanowienia wszystkich zabezpieczeń.

Jak widać, w przypadku kredytów hipotecznych mamy do czynienia z wieloma różnego rodzaju ubezpieczeń. Czasami są one obowiązkowe, czasami sami decydujemy czy warto je wykupić. Należy jednak pamiętać, że w trudnych sytuacjach mogą one nam bardzo pomóc, więc warto zastanowić się, czy ich nie wykupić.0 Komentarze