Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Zdjęcie
- - - - -

Jak poprawić swoją zdolność kredytową

Napisany przez Stawar , 07 wrzesień 2016 · 2474 wyświetleń

Wiele osób pyta mnie, co zrobić by poprawić swoją zdolność kredytową. Odpowiadam wtedy w jeden sposób: "Zarabiać więcej, wydawać mniej". Dzięki temu, banki z całą pewnością będą patrzyły na nas dużo bardziej przychylnym okiem. NIestety w Polsce ciężko jest o dodatkową pracę, lub o zmianę pracy, więc zarabiać więcej, wcale nie jest łatwo. Ale można poszukać oszczędności po stronie wydatków.
Jeżeli wiemy, że w najbliższej przyszłości będziemy składać wniosek o kredyt gotówkowy czy hipoteczny, zacznijmy zastanawiać się nad wydatkami. Sprawdźmy, może w naszym portfelu znajduje się karta kredytowa, z której nie korzystamy? Chociaż limit na niej nie jest wykorzystany, banki będą ją brały pod uwagę, przy obliczaniu zdolności kredytowej. Podobnie sprawa wygląda, jeżeli chodzi o debet na rachunku. Jeżeli z niego nie korzystamy, zamknijmy go, bo także wpływa on na naszą zdolność kredytową. Jeżeli już mamy jakieś kredyty, czy pożyczki, a do końca pozostało tylko kilka rat, może warto to zadłużenie spłacić przed czasem, by ich raty nie były wliczane do naszej zdolności kredytowej.
Wiele banków daje nam jeszcze jedną możliwość poprawienia naszej zdolności kredytowej. Możemy bowiem łączyć nasze dochody, z dochodami osoby trzeciej, która wcale z nami nie musi być spokrewniona. Najlepiej w takim wypadku szukać "singli", albowiem dzięki temu ich dochód na jedną osobę jest maksymalny.
Pamiętajmy też, że każdy bank na swój sposób wylicza zdolność kredytową. I jeżeli jakiś bank stwierdził, że zarabiamy za mało, by dostać kredyt, to wcale nie oznacza to, że i w innym banku będziemy mieli decyzję odmowną. Należy więc szukać najlepszej dla nas opcji, by dostać dodatkowe pieniądze.