Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Zdjęcie
- - - - -

Pożyczka, a kredyt – podstawowe różnice między pojęciami

Napisany przez cred , 31 styczeń 2015 · 3105 wyświetleń

Pożyczka i kredyt to dwa terminy, które często są zamiennie używane przez zwykłych zjadaczy chleba. Tak naprawdę oznaczają co innego. Jakie są podstawowe różnice między nimi?

Po pierwsze: Kto, co udziela?

Kredyty udzielane są przez banki, natomiast pożyczek udzielić może każdy podmiot gospodarczy, który jest właścicielem pożyczanych pieniędzy, czyli, np. firma pożyczkowa. W banku nie otrzymasz [url="http://www.creditum-gdynia.pl/kredyty-chwilowki"]chwilówki na kwotę do tysiąca złotych[/url] – jest to typowa oferta pożyczkowa proponowana przez podmiot poza bankowy.

Po drugie: Różnica w procesie przyznania środków pieniężnych

Aby uzyskać kredyt należy spełnić szereg wymagań, które stawi przed nami bank. Zanim otrzymasz kredyt, ten prześwietli dokładnie Twoją wcześniejszą historię kredytową, sprawdzi Twoje dochody, gdzie pracujesz, itd. – te dane posłużą w ocenie zdolności oraz ryzyka kredytowego.
Pożyczkę otrzymasz od firmy pożyczkowej bez zbędnych formalności, często na dowód, od ręki. Ostatnimi czasy bardzo popularne są także pożyczki bez BIK, które omijają sprawdzanie raportu historii kredytowej w BIK.

Po trzecie: Różnica w kosztach spłaty zadłużenia

Kredyt jest znacznie tańszy do spłacenia. Nawet jeśli nie jesteś dla banku w stu procentach wiarygodnych kredytobiorcą, otrzymasz od niego lepsze warunki spłaty kredytu niż od firmy pożyczkowej.

Po czwarte: Terminy

Terminy spłaty zadłużenia w banku są zawsze ściśle określone. Każde spóźnienie w spłacie raty kredytowej jest odnotowywane w Biurze Informacji Kredytowej. Każdy negatywny zapis utrudni wniosek o akceptację banku na kolejny kredyt. W firmie pożyczkowej termin spłaty zadłużenia nie musi być określony

Po piąte: Umowa

Umowa z bankiem o kredyt zawsze kończy się podpisaniem umowy na piśmie. Firma pożyczkowa pożyczająca pieniądze poniżej 500 zł nie ma obowiązku sporządzana umowy.

Także poznaliście nie tylko różnice, ale również wady i zalety zarówno kredytu, jak i pożyczki poza bankowej. Każdy wolałby wziąć kredyt w banku, lecz nie każdego będzie na to stać. Branża pożyczek pozabankowych ma w Polsce się dobrze - to oznacza, że wielu ludzi w Polsce nie może sobie pozwolić na kredyt w banku. Dlatego też może ludzie nieświadomie pomylili kredyt z pożyczką, albo wolą sobie i znajomym wmówić, że wzięli kredyt bo lepiej to brzmi. Kto wie może to właśnie kwestia zakłamania rzeczywistości a nie nieświadomość jest przyczyną mylenia pożyczki z kredytem? Z tym pytaniem zostawiam Was samych.
Kategorie

Tagi

    Przeszukaj mój blog