Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Dlaczego Rada Polityki Pieniężnej będzie podnosić stopy procentowe


Chyba każdy ekspert związany z finansami mówi, że Rada Polityki Pieniężnej w najbliższym czasie będzie wielokrotnie podnosić stopy procentowe. Co więcej, wielu z nich twierdzi, że powinna to już zrobić jakiś temu. Dlaczego zaistniała taka sytuacja? Postaramy się to wytłumaczyć.
Na początek wyjaśnijmy czym są stopy procentowe. Otóż mówiąc najprościej, jest to cena pieniądze, jaką musimy płacić za jego pożyczenie. To właśnie na podstawie stóp procentowych ustalanych przez RPP ustalane są przez banki wysokość oprocentowania kredytów a także depozytów. Im stopy procentowe są niższe, tym mam tańsze kredyty i niższe oprocentowanie depozytów. Jeśli stopy procentowe rosną – drożeją kredyty a posiadacze lokat dostają wyższe odsetki.

Wysokość stóp procentowych ma wpływ na jeszcze jedno zjawisko ważne dla gospodarki. Mówimy oczywiście o inflacji. Mówimy tu o wzroście cen z jakim mamy do czynienia w określonym okresie czasu. Jeśli inflacja nie jest zbyt wysoka i mieści się w „widełkach” ustalonych przez Narodowy Bank Polski – dla gospodarki jest ona nawet korzystna. Ale jeśli gdy jej poziom zaczyna wymykać się spod kontroli, powinny zadziałać mechanizmy, które mają ją powstrzymać.

Jeden ze sposobów które mogą obniżyć poziom inflacji, ma Rada Polityki Pieniężnej. Są nią wspomniane wcześniej stopy procentowe. Jak wpływają one na inflacje? Otóż jeśli stopy są na niskim poziomie, banki oferują tanie kredyty, a oprocentowanie lokat jest bardzo niskie. W związku z tym, nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku. W takim momencie, ludzie mają więcej pieniędzy w portfelu, więc chętniej je wydają. Jeśli na rynku mamy dużo pieniędzy, rosną ceny za produkty i usługi, gdyż i tak znajdą się chętni którzy je kupią. Podobnie niskie oprocentowanie kredytów sprawia, że mniej pieniędzy wydajemy na miesięczne raty, co zachęca nas także do zaciągania kredytów. A więc znowu na rynku pojawiają się nowe pieniądze, które zwiększają popyt i podnoszą ceny.

W naszym kraju od kilku miesięcy stopy procentowe są na rekordowych poziomach. Znacznie przebiła ona założone plany, a więc RPP musi zareagować, podnosząc stopy procentowe. Jeśli to zrobi, banki podniosą oprocentowanie kredytów i depozytów. W takim przypadku zmniejszy się ilość chętnych na nowe kredyty, a ponadto osoby które już je posiadają, będą musiały do banku oddawać więcej pieniędzy. A więc popyt na produkty i usługi będzie się zmniejszał. W związku z tym, ceny nie będą zbyt szybko rosły, gdyż ludzie będą mieli mniej pieniędzy na zakupy. Ponadto podwyższone oprocentowanie lokat sprawi, że znajdzie się więcej chętnych na założenie lokaty. A więc znowu ilość pieniędzy na rynku się zmniejszy.

W najbliższym czasie należy się spodziewać kilku podwyżek stóp procentowych. Na pewno nie cieszą się z tego posiadacze kredytów, którzy będą musieli płacić większe raty. Jednakże zadowoleni będą ci, którzy posiadają oszczędności, gdyż dzięki temu więcej zarobią na bankowych lokatach.0 Komentarze