Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość




- - - - -

Jak efektywnie ściągać długi?


Cóż, efektywne ściąganie długów nie kojarzy się dość pozytywnie i raczej przywodzi na pierwszą myśl komornika, albo co gorsza - gangsterów lub inne niebezpieczne osoby. Obecnie jednak nie stosuje się takich metod, gdyż istnieją bardzo skuteczne i przy tym legalne metody, dzięki którym windykacja należności jest efektywna, szybka i bezproblemowa. Przyjrzymy się najnowszym trendom w dziedzinie windykacji należności.
Czym jest windykacja należności finansowych?
Najogólniej mówiąc, jest to proces ściągania długów od dłużników dla wierzycieli. Proces windykacji w polskiej przestrzeni publicznej dotyczy najczęściej działań realizowanych przez stronę umowy lub też specjalną firmę, która skupuje długi albo zobowiązuje się do ściągnięcia należności w zamian za określony procent kwoty odzyskanej.

Niemniej jednak za windykację należy także uznać proces, w który angażuje się sąd wydając stosowny nakaz zapłaty. Następnym ogniwie w tym łańcuchu windykacyjnym jest rzecz jasna komornik sądowy, który ma najszersze uprawnienia w zakresie ściągania niezapłaconych długów. Firmy windykacyjne wykorzystywać mogą jedynie narzędzia nacisków, które leżą w granicach prawa i swoją uciążliwością mają doprowadzić do spłacenia należności finansowych. Wiele firm prowadzi swoje własne działy windykacyjne lub zleca takowe działanie wyspecjalizowanym firmom - możliwości ściągania należności jest naprawdę bardzo wiele.

Naturalna ścieżka windykacji należności
Bardzo często ścieżka ściągania długów od innych osób przebiega w następujący sposób:
  • przypomnienie o braku zapłacenia
  • kolejne próby przypomnienia i kontaktu
  • monity listowne
  • monity telefoniczne
  • wizyty w miejscu zamieszkania/pracy
  • przekazanie danych do KRD, BIK lub innych rejestrów informacji gospodarczej
  • złożenie wniosku w sądzie o nakaz zapłaty
  • nakaz zapłaty i działanie komornika.
Nie zawsze jednak windykacja należności przebiegać musi koniecznie w wymienionych wyżej ramach ciężkości poszczególnych interwencji. Coraz częściej próbuje się uprzykrzyć życie na wstępie dłużnikowi - pomaga w tym wpisanie go do rejestru dłużników, co powoduje ograniczenie w możliwości brania pożyczek, zawierania umów o abonamenty i wiele innych nieprzyjemności. Firmy mogą oprócz zewnętrznej windykacji u firm jak https://www.fluence.com.pl/ na wstępie skorzystać z sądowego nakazu zapłaty.

Do kogo zwrócić się w sprawie windykacji?
Jeśli tobie ktoś zalega z zapłatą, to należy skontaktować się z odpowiednimi specjalistami. Specjalistyczne firmy windykacyjne chętnie udzielają dokładnych informacji na temat procesu windykacji i szansach na uzyskanie należności, po dodatkowe informacje można udać się do komornika lub skorzystać z doradztwa finansowego albo prawnego.



0 Komentarze