Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość




- - - - -

Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe obowiązujące w naszym kraju


Na specjalnym posiedzeniu które odbyło się 17 marca tego roku, Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych które obowiązują w naszym kraju. Jest to pierwsza obniżka po 5 latach. Najważniejsza stopa referencyjna została obniżona o 0.5% i wynosi 1%. Należy dodać, że jest ona najniższa w historii.
Rada Polityki Pieniężnej spotkała się na specjalnym posiedzeniu by podjąć decyzję z uwzględnieniem wpływu na gospodarkę i finanse państwa wirusa COVID - 19. Po konsultacjach RPP postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe. I tak wynoszą one odpowiednio:

- Stopa referencyjna 1%
- Stopa lombardowa - 1.5%
- Stopa redyskonta weksli 1.05%
- Stopa depozytowa - 0.5%
- Stopa dyskontowa weksli 1.1%

Chociaż ekonomiści przewidywali takie zachowanie RPP, to jednak nie wszyscy się z nią zgadzają. Jednakże według Rady w związku z rozpowszechniającą się na całym Świecie epidemią koronawirusa nie ma obecnie większego prawdopodobieństwa, że inflacja znacznie wzrośnie. A obniżone stopy procentowe mają sprawić, że po pierwsze będzie na rynku tańszy pieniądz który ma pobudzić gospodarkę, a po drugie, posiadacze kredytów zapłacą do banków mniej za swoje zobowiązania. Albowiem obniżka stóp procentowych to obniżenie oprocentowania posiadanych kredytów. Z sytuacji tej nie będą natomiast zadowolone osoby, które mają lub planują założyć lokaty w bankach. Albowiem ich oprocentowanie spadnie jeszcze bardziej, chociaż już teraz zazwyczaj jest ono mniejsze niż inflacja. Czyli praktycznie na lokatach tracimy nasze pieniądze. Teraz ta strata będzie jeszcze większa.



0 Komentarze