Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Ustawa Frankowa czeka w sejmowej “zamrażarce”


Kilka tygodni temu Prezydent Andrzej Duda złożył w Sejmie projekt ustawy o pomocy dla osób posiadających kredyty mieszkaniowe we frankach szwajcarskich. Jednak wszystko wskazuje na to, że do następnych wyborów nie zostanie ona procedowana i na razie nie ma co liczyć na jej uchwalenie - podaje Puls Biznesu.
Przypomnijmy, że projekt ustawy zakłada, że minimum dochodowe umożliwiające wnioskowanie o wsparcie będzie dwukrotnie podniesione w stosunku do ustawy z roku 2015. Ponadto zakłada ona powołanie Funduszu Restrukturyzacyjnego, na który składać mają się banki. W sumie każdego roku składki płacone przez te instytucje miałyby wynosić 3.2 mld zł.

Puls Biznesu informuje, że posiadacze kredytów we frankach, na pomoc raczej nie będa mogli liczyć w tej kadencji Sejmu. Po pierwsze, liczba posiedzeń Sejmu w tym roku jest ograniczona. Po drugie, w momencie kampanii wyborczej rządząca partia nie będzie chciał procedować “drażliwego” tematu, jakim z całą pewnością są kredyty frankowe. Dlaczego? Otóż według badań przeprowadzonych przez Związek Banków Polskich, tylko 8% ankietowanych uważa, że państwo powinno pomagać posiadaczom kredytów walutowych, bez względu na ich sytuację finansową. Nieco ponad 30% uważa, że pomoc powinna być skierowana tylko do tych, którzy mają trudną sytuację finansową. A aż 42% badanych uważa, że nie powinno być żadnej pomocy dla frankowiczów, bez względu na ich sytuację finansową.0 Komentarze