Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
  • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
  • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
  • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
  • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
  • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
  • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Ustawa o kredycie hipotecznym – co się zmieni


Szybkimi krokami zbliża się uchwalenie ustawy o kredycie hipotecznym. Prace nad nią postępują bardzo szybko i można się spodziewać, że już niedługo zostanie ona wydrukowana w Dzienniku Ustaw. Zobaczmy więc, jakie zmiany niesie ze sobą wprowadzenie tej ustawy.
1. Zakaz udzielania kredytów walutowych – banki będą mogły udzielać kredytów walutowych tylko gdy wnioskodawca osiąg większość swoich dochodów w obcej walucie. Ustawa nie zmieni tutaj zbyt wiele, ponieważ banki dostosowały się do Rekomendacji S wprowadzonej przez Komisje Nadzoru Finansowego, która zawierała podobne wytyczne.

2. Decyzja kredytowa w ciągu 21 dni – po wejściu w życie ustawy, banki będą miały na podjęcie decyzji kredytowej 21 dni, od momentu złożenia kompletu dokumentów. W praktyce już teraz banki rozpatrują wnioski o wiele szybciej niż podany w ustawie termin.

3. Opłata za wcześniejszą spłatę kredytu do 3 lat – jeżeli kredytobiorca zdecyduje się na nadpłacenie kredytu lub jego całkowitą spłatę przed terminem, banki będą mogły z tego tytułu pobierać prowizje tylko w ciągu pierwszych 3 lat po podpisaniu umowy kredytowej. W praktyce banki już od kilku lat postępują podobnie.

4. Łatwiejsza restrukturyzacja kredytu – jeżeli kredytobiorca będzie miał problemy ze spłatą swojego długu, bank będzie musiał zaproponować mu rozwiązanie, które ułatwi spłatę zadłużenia. Jeżeli jednak w dalszym ciągu kredyt nie będzie spłacany, bank musi dać klientowi 6 miesięcy czasu, by mógł on sprzedać nieruchomość samemu. Dopiero po tym czasie, gdy nieruchomość nie zostanie spłacona, bank będzie mógł ją przejąć.

5. Przejrzyste reklamy – banki będą musiały w swoich reklamach podawać informacje o RRSO, ryzyku związanym ze zmianami stóp procentowych i inne informacje związane z kredytem, na reprezentatywnym przykładzie.

6. Brak możliwości sprzedaży wiązanej – banki nie będą mogły uzależniać przyznanie kredytu, od skorzystania z innych produktów danego banku. Oczywiście klient będzie mógł z nich skorzystać, ale tylko na zasadzie dobrowolności.

7. Więcej informacji przed złożeniem wniosku – bank lub pośrednik kredytowy, na specjalnym formularzu którego wzór znajduje się w umowie, będzie musiał przedstawić informacje o ofercie.

8. Uzasadnienie odmowy kredytu – jeżeli decyzja kredytowa będzie negatywna, bank będzie musiał uzasadnić dlaczego tak postąpił.

Jak widzimy, przepisy jakie znajdują się w Ustawie, są bardzo przychylne kredytobiorcom. Ma to zmniejszyć ilość „złych kredytów”, poprawić konkurencje na rynku kredytowym i pozwolić osobom ubiegającym się o kredyt hipoteczny, o jak największe zmniejszenie kosztów związanych z kredytem.0 Komentarze