Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
  • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
  • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
  • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
  • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
  • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
  • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Ważny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej


Wczoraj trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał bardzo ważny wyrok dla posiadaczy “kredytów frankowych”. Daje on szansę na dochodzenie swoich praw w Sądach osobom, które uważają że banki nie postępowały zgodnie z prawem udzielając im kredytu. Oczywiście wyrok ten nie oznacza, że kredyty powinny zostać przewalutowane lub wręcz anulowane. Daje jednak podstawy do pozytywnych dla frankowiczów wyroków Sądów.
Musimy jasno powiedzieć, że orzeczenie TSUE związane jest z kredytami indeksowanymi do franka szwajcarskiego. Są to kredyty, w przypadku których w umowie kredytowej pożyczana kwota jest przedstawiana w złotówkach. Z umów takich należy wyrzucić wszystkie abuzywne klauzule dotyczące przeliczenia walut i co ważne, nie wolno ich zastępować innymi zapisami. W związku z tym, kredyty takie mogą stać się kredytami złotówkowymi, ale oprocentowanie w dalszym ciągu powinno być naliczane według stawki LIBOR. Ponadto Trybunał oświadczył, że jeśli umowa po zmianach będzie niezgodna z prawem krajowym, trzeba ją unieważnić. W interpretacji oznacza to, że umowa powinna zostać unieważniona. Jednakże kredytobiorca może utrzymać umowę bez klauzul niedozwolonych. Czyli kredyt można utrzymać - w złotówkach - z oprocentowaniem wyliczonym według stawki LIBOR.

Jeżeli kredytobiorca będzie chciał unieważnić umowę, musi oddać do banku dokładnie taką kwotę jaką pożyczył, oczywiście po uwzględnieniu zapłaconych rat. Czyli gdy kredyt opiewał na kwotę 300 000 zł, a spłacono już 200 000 zł, do zwrotu pozostaje 100 000 zł. Jednakże jeśli kredyt opiewał na kwotę 300 000 zł, a kredytobiorca oddał już 320 000 zł, bank musi mu zwrócić 20 000 zł.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie oznacza, że wszystkie kredyty indeksowane frankiem szwajcarskiem zostaną unieważnione lub przewalutowane. O to kredytobiorcy muszą “powalczyć” sami w Sądach. Można się domyśleć, że takich spraw będzie teraz bardzo dużo - szacuje się bowiem, że kredyt indeksowany do franka szwajcarskiego zaciągnęło około 450 tys osób. Sądy na pewno będą więc “zawalone” sprawami, przez co mogą się one przeciągać. Możliwe jest także że banki same będą proponowały kredytobiorcom jakieś rozwiązanie, omijające ingerencję Sądów. Szacuje się wstępnie, że koszty jakie banki mogą ponieść w związku z orzeczeniem Trybunału będą wynosić około 60 mld zł, Oczywiście wpłynie to nie tylko na ich wyniki finansowe, ale i na polską gospodarkę. Będzie bowiem mniej pieniędzy na kredyty, z których często korzystają inwestorzy. Możliwe też, że część strat banki będą chciały “przerzucić|” na swoich klientów w postaci wyższego oprocentowania kredytów i mniejszego oprocentowania lokat.0 Komentarze