Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość




- - - - -

Zmiany w kredytach hipotecznych lipiec 2017

kredyty hipoteczne kredyt hipoteczny

Kredyty hipoteczne stanowią spory udział w ogólnej liczbie kredytów, udzielanych przez banki. Dla wielu osób jest to bowiem jedyna możliwość kupna lub budowy własnej nieruchomości. Aby ułatwić zaciąganie takich kredytów od lipca 2017 roku obowiązuje Ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami hipotecznymi i agentami. To właśnie ten dokument ma być najważniejszym wyznacznikiem dla banków czy pośredników, a dla kredytobiorców ma być to dokument, który zwiększa ich bezpieczeństwo i rozjaśnia poszczególne oferty.
Zmiany będą widoczne jeszcze zanim złożymy wniosek o kredyt. Albowiem w ustawie w jasny sposób zapisano, jak powinny wyglądać reklamy kredytów hipotecznych. Mają one być rzetelne, jednoznaczne, widoczne i nie mogą wprowadzać klienta w błąd. Nie może być w nich dwuznaczności czy zapisów “drobnym druczkiem”. Ma w nich być podana stopa procentowa, rzeczywisty koszt zobowiązania i RRSO. Jeżeli jakiś klient będzie zainteresowany ofertą, banki na stałym nośniku muszą mu przekazać zindywidualizowane informacje, dzięki którym będzie mógł porównać ofertę z ofertami innych banków.

Ustawa mówi nam jak długo bank może zastanawiać się nad decyzją kredytową. Po złożeniu kompletu dokumentów, bank ma na to 21 dni. Jeżeli decyzja będzie negatywna, bank musi swoją decyzję uzasadnić, by każdy wiedział co spowodowało odmowę. Klient który podpisze umowę, ma 14 dni na zmianę decyzji i odstąpienie od umowy.

Jak wiadomo kredyty hipoteczne są zaciągane na długi okres czasu, więc wiele podczas spłaty może się wydarzyć. Jak podają zapisy ustawy, jeżeli kredytobiorca miał jakieś problemy ze spłatą, bank ma obowiązek współpracy z klientem w znalezieniu przyczyn problemu i w jego rozwiązaniu. Pierwszym krokiem banku ma być wezwanie do zapłaty (termin nie może być krótszy niż 14 dni), a następnie wraz z kredytobiorcą ustalają sposób restrukturyzacji kredytu. Kredytobiorca może prosić o czasowe zawieszenie spłaty, zmianę wysokości rat czy też o wydłużenie okresu spłat.

Nowa ustawa porusza też kwestie wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego. Obecnie banki będą miały 7 dni na określenie kosztów tej spłaty. Tzw. “opłata rekompensacyjna” jaką banki będą mogły pobierać,nie może przekraczać 3% całej pożyczonej kwoty i może zostać pobrana tylko i wyłącznie w okresie 36 miesięcy od momentu podpisania umowy kredyt. Dotyczy to kredytów o zmiennej stopie procentowej. W przypadku kredytów o stałej stopie procentowej, opłaty mogą być pobierane cały czas, ale nie może ona być wyższa, niż koszty kredytodawcy bezpośrednio związane ze spłatą.

Ustawa opisuje także temat kredytów hipotecznych udzielanych w obcych walutach, chociaż obecnie są one rzadkością. W bardzo dokładny sposób opisuje warunki sprzedaży wiązanej. Obecnie banki nie mogą tego robić, chyba że sprzedaż dotyczy prowadzenie rachunku ale musi on być darmowy.



0 Komentarze