Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Finanse osobiste


Jak wysoki powinien być nasz fundusz awaryjny

lip 15 2019 06:51 | Marcin w Finanse osobiste

Gdy chodzimy do pracy lub prowadzimy własną firmę, rzadko bierzemy pod uwagę, że na skutek nieprzewidzianych zdarzeń możemy stracić możliwość zarabiania pieniędzy. I dlatego często “budzimy się z ręką w nocniku” gdy do takiego nieprzewidzianego zdarzenia dojdzie. A przecież każdemu z nas może przytrafić się choroba czy też firma w której pracujemy zbankrutuje. Dlatego każdy z nas powinien zbudować sobie fundusz awaryjny, który wspomoże nas w tej trudnej sytuacji.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----

W jaki sposób zabezpieczyć przyszłość naszych d...

cze 26 2019 01:09 | mentalny w Finanse osobiste

Żyjemy w niepewnych czasach, w których wkroczenie w dorosłość nie jest łatwe. Na rynku pracy panuje duża konkurencja, wymagania dotyczące kandydatów wciąż rosną. Młodym ludziom bardzo ciężko jest rozpocząć dorosłe życie bez kapitału początkowego czy to intelektualnego (jak studia na dobrej uczelni) czy materialnego (np. własne mieszkanie czy samochód). Dlatego też, o dobry start życiowy swojej pociechy warto zacząć dbać już od pierwszych dni życia dziecka. Dobra kondycja finansowa rodziców nie tylko pozwoli dziecku na zdobycie solidnych kwalifikacji, ale także zapewni wkroczenie w świat dorosłych bez stresu i odczuwania silnej presji otoczenia. Jak zarządzać swoim kapitałem, by zadbać o przyszłość swoich potomków?

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----

Piramida finansowa czyli jak nie dać się oszukać

maj 28 2019 18:53 | Marcin w Finanse osobiste

Chyba nikt z nas nie lubi być oszukiwanym. Niestety bardzo często nasza niewiedza finansowa i brak spokojnego spojrzenia na różnego rodzaju oferty sprawiają, że inwestujemy nasze pieniądze w produkty, które z założenia mają wyłudzić od nas pieniądze, a my na pewno na nich nie zarobimy. Znakomitym przykładem mogą być tu piramidy finansowe. Postaramy się przedstawić czym one są i jak ich unikać.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----


Czy warto szukać kont z moneyback

maj 09 2019 06:21 | Marcin w Finanse osobiste

Ponieważ w naszym kraju działa wiele banków, muszą one w jakiś sposób zachęcać ludzi, by korzystali właśnie z ich usług. Dotyczy to zarówno kredytów, lokat jak i kont bankowych. W związku z tym często możemy słyszeć o promocjach czy innego rodzaju akcjach marketingowych, których zadaniem jest zwiększenie sprzedaży jakiegoś produktu w konkretnym banku. Sposobów na to jest wiele, a jednym z nich jest moneyback.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----

Co oferują nam dzisiaj banki

kwi 12 2019 12:53 | mentalny w Finanse osobiste

Czy wyobrażamy sobie życie bez banków? Z całą pewnością byłoby ono możliwe, jednakże z pewnością nie byłoby takie łatwe jak się wielu osobom wydaje. Korzystamy z ich usług praktycznie każdego dnia i często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Bo czy moglibyśmy płacić za zakupy gdyby nie karta wydana właśnie przez bank? Czy moglibyśmy zapłacić za zakupy zrobione w Internecie, gdyby nie nasza bankowość internetowa? Banki otaczają nas wszędzie i bardzo mocno wpływają na nasze codzienne życie. Zastanówmy się więc, co oferują nam dzisiaj banki i z jakich bankowych usług najczęściej korzystamy.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----


Co zrobić, gdy ktoś wyłudził pożyczkę na nasz d...

kwi 12 2019 07:02 | Marcin w Finanse osobiste

Rozwój technologii internetowej sprawił, że wiele czynności które jeszcze kilka lat temu musieliśmy wykonywać w biurach czy urzędach, dzisiaj możemy załatwić bez wychodzenia z domu. Jedną z nich jest pożyczenie pieniędzy. W niedalekiej przeszłości by dostać kredyt lub pożyczkę musieliśmy iść do banku i tam w obecności jego pracownika złożyć wniosek, a później podpisać umowę kredytową. Dzisiaj możemy usiąść wygodnie przed komputerem siedząc na kanapie, by złożyć w banku lub firmie pożyczkowej wniosek o pożyczkę. Nie ma więc bezpośredniego kontaktu z pracownikiem banku, który zweryfikuje nasz dowód osobisty i potwierdzi naszą tożsamość. Może się więc zdarzyć, że ktoś będzie starał się na nasze dane z dowodu osobistego wyłudzić kredyt. Co wtedy robić?

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----

Zyski z giełdy. Jak rozliczyć PIT 38?

mar 04 2019 14:49 | mentalny w Finanse osobiste

Podatnicy PIT, którzy w ubiegłym roku zarobili na giełdzie muszą mieć na uwadze konieczność rozliczenia się z urzędem skarbowym. W tym celu muszą złożyć deklarację PIT 38. Deklaracja ta może zostać złożona wyłącznie indywidualnie, niemniej jednak nie wykluczone jest wspólne rozliczenie się małżonków. Jeżeli inwestycje przyniosły straty, trzeba je również wykazać w zeznaniu.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----    giełda


Ile powinniśmy mieć oszczędności

lut 28 2019 07:28 | Marcin w Finanse osobiste

Jak podają różnego rodzaju statystyki, z każdym rokiem rośnie świadomość finansowa Polaków. Przejawia się to min. większą skłonnością do oszczędzania. Na pewno mają na to też wpływ większe zarobki, dzięki którym mamy większe szansę na oszczędzanie. Ale zastanówmy się, ile powinniśmy mieć oszczędności, by czuć się bezpiecznym pod względem finansowym.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----    oszczędności, oszczędzanie

Pierwsze kroki młodego inwestora – co robić, by...

lut 21 2019 18:32 | mentalny w Finanse osobiste

Inwestowanie kapitału to nie zabawa. Tutaj próbujemy wprawić w ruch prawdziwe pieniądze, które w sposób kontrolowany płyną w obiegu finansowym. Jednak mnogość możliwości i nadmiar wiedzy sprawia, że młodzi inwestorzy, którzy dopiero debiutują ze swoim kapitałem, często popełniają błędy. Jak ich uniknąć?

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----


Czy warto zakładać lokaty bankowe

lut 17 2017 08:39 | Marcin w Finanse osobiste

Lokata bankowa, to jeden z najbezpieczniejszych produktów oszczędnościowych. Albowiem, nasze pieniądze wpłacone na lokatę, są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który wypłaci nam pieniądze, gdyby bank upadł. Nie ma się więc co dziwić, że ludzie chętnie swoje oszczędności lokują właśnie w ten sposób.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----

Jak stworzyć bezpieczne hasło do bankowości int...

sty 15 2019 19:20 | Marcin w Finanse osobiste

W naszym życiu ciągle musimy wprowadzać gdzieś hasło. Adres mailowy, konto na firmowym serwerze, zalogowanie się na Facebooka - za każdym razem wymagane jest od nas podania hasła, a to tylko niewielka ilość miejsc, do których każdego dnia się logujemy. Część miejsc które wymagają od nas hasła są dla nas ważne, inne nieco mniej. Ale z całą pewnością bankowość internetowa, to miejsce do którego nie chcielibyśmy aby się ktoś włamał. Dlatego hasło do naszego banku powinno być unikalne i bardzo mocne. Jak je stworzyć? Poniżej kilka wskazówek.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----


Wirtualna karta czyli jak bezpiecznie kupować w...

sty 11 2019 09:05 | Marcin w Finanse osobiste

Bezpieczeństwo podczas zakupów w Internecie, to jeden z podstawowych czynników na jaki zwracamy uwagę. Staramy się w odpowiedni sposób zabezpieczyć naszą transakcję, by nikt niepowołany nie miał dostępu do danych naszej karty którą płacimy za zakupy, czy też do naszego rachunku bankowego, z którego wykonujemy przelew. Jednym z rozwiązań, które może nas w odpowiedni sposób zabezpieczyć jest wirtualna karta.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----

Kilka sposobów by zaoszczędzić pieniądze na “ws...

sty 02 2019 08:55 | Marcin w Finanse osobiste

Wielokrotnie słyszeliśmy opinie, że nie możemy pozwolić sobie na żadne oszczędności, gdyż za mało zarabiamy. Gdyby nasze dochody były wyższe, to z całą pewnością w naszym domowym budżecie moglibyśmy wygospodarować jakieś pieniądze, które byłyby przez nas odkładane. Ale czy jest to prawda? Badania pokazują, że jeśli zwiększają nam się dochody, automatycznie zwiększają się też i wydatki, w związku z czym, w dalszym ciągu nie możemy odkładać pieniędzy “na wszelki wypadek”. A takowy wypadek, może przytrafić się każdemu z nas. Zepsuty samochód, niespodziewany remont, choroba i brak możliwości podjęcia pracy - na takie momenty powinniśmy być przygotowani i powinniśmy mieć zgromadzoną odpowiednią ilość pieniędzy, która pozwoli nam w tych trudnych momentach na szybkie wyjście z naszych kłopotów. Jak duża powinna być to kwota? Zależy to od naszych potrzeb, zarobków itp. Oczywiście im jest ona wyższe, tym lepiej dla nas. Poniżej podamy kilka sposobów na oszczędzanie, które powinny pomóc nam na zgromadzenie “finansowej poduszki bezpieczeństwa”.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----


Czy warto korzystać z pomocy eksperta finansowego?

gru 01 2018 01:06 | mentalny w Finanse osobiste

Korzystanie z pomocy eksperta finansowego to sprawdzona opcja, ponieważ tylko w ten sposób można odrzucić niekorzystne oferty kredytowe oraz pożyczkowe oferowane przez banki i firmy pozabankowe. Eksperci służą radami każdemu klientowi, który będzie niezdecydowany, jeśli chodzi o zaciągnięcie pożyczki w trudnej sytuacji finansowej. Samodzielne podejmowanie decyzji jest bardzo trudne, gdy na temat finansów nie ma się szerokiej wiedzy.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----

Czy płatność blikiem jest bezpieczna

lis 27 2018 19:15 | Marcin w Finanse osobiste

Coraz częściej spotykamy się z określeniem BLIK. CZy wiemy do końca co to oznacza? Pewno nie do końca, bo chociaż coś nam świta w głowie, że jest to określenie związane z płatnościami, to jednak nie do końca rozumiemy jak to działa.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----


Inteligentne oszczędzanie czyli jak mogą oszczę...

wrz 10 2018 08:06 | Marcin w Finanse osobiste

Jak wynika z wielu przeprowadzanych badań, zdecydowana większość z nas chce mieć oszczędności. Ale chcieć a rzeczywiście je posiadać, to dwie różne rzeczy. Wcale nie jest łatwo oszczędzać i to z kilku powodów. Po pierwsze nie wszyscy mają z czego oszczędzać, gdyż ich dochody pokrywają tylko codzienne wydatki. Po drugie, często nie wiemy jak oszczędzać, jakie produkty oszczędnoścowe były by dla nas naklepsze. A po trzecie wreszcie, często zapominamy o systematycznym oszczędzaniu. A tylko systematyczność pozwoli nam na zgromadzeniu na naszych kontach oszczędnościowych większej sumki. Na szczęście banki wychodzą naprzeciw zapominalskim i proponują im inteligentne oszczędzanie.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----

Jak najtaniej wypłacać pieniądze z bankomatów p...

maj 22 2018 16:02 | Marcin w Finanse osobiste

Na pewno wiele osób przekonało się, że wypłacając pieniądze z bankomatów poza naszym krajem, tracimy sporo pieniędzy. Pierwszą opłatą jaką musimy ponosić, to prowizja za skorzystanie z bankomaty. Jest ona różna, ale najczęściej mieści się w przedziale 3-5% wypłacanej kwoty. Kolejnym kosztem jest niekorzystne przewalutowanie. Gdy wybieramy z bankomatu np. euro, bank przeliczy nam złotówki na euro po swoim kursie. Jeżeli porównamy kursy w bankach z kursami w kantorach, na pewno zauważymy, że te pierwsze nie są zbyt korzystne. Czy nie możemy więc wybierać pieniędzy z bankomatów poza Polską bez narażania się na dodatkowe koszty? Oczywiście nie. Poniżej podamy sposób, jak możemy to robić bez prowizji.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----


Jak zaoszczędzić na wysyłce paczki?

maj 07 2018 20:54 | mentalny w Finanse osobiste

Usługi kurierskie wcale nie muszą być drogie. Istnieje kilka sposobów, które pozwalają zaoszczędzić od kilku do kilkudziesięciu złotych przy wysyłce nawet jednej paczki. Ograniczenie wydatków jest szczególnie przydatne dla tych osób, które regularnie przesyłają towary za pośrednictwem kuriera. O czym zatem należy pamiętać, by jak najmniej uszczuplić swój portfel?

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----    kurier, paczka z niemiec

Czym się kierować wybierając konto w banku

kwi 26 2018 18:56 | Marcin w Finanse osobiste

Czy można funkcjonować bez konta w banku? Oczywiście że tak. Możemy przecież wszystkie transakcje realizować za pomocą gotówki. Ale jest to trochę niewygodne i czasochłonne, w związku z czym, gdy tylko rozpoczynamy zarabianie, nasze pierwsze kroki kierujemy do banku, gdzie zakładamy sobie rachunek. Ale chociaż na pierwszy rzut oka konta w każdym banku są do siebie podobne, to jednak w rzeczywistości różnią się od siebie. Dlatego warto zastanowić się, jakie jest najlepsze konto dla nas i czym kierować się gdy wybieramy bank, z najlepszą dla nas ofertą.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----    konto w banku, konto bankowe


Czy aby założyć lokatę musimy mieć konto w banku

kwi 10 2018 18:19 | Marcin w Finanse osobiste

Chociaż oprocentowanie lokat bankowych pozostawia sporo do życzenia, to jednak w dalszym ciągu są one najbardziej popularnych produktem oszczędnościowym w naszym kraju. Z całą pewnością duży na to wpływ ma przyzwyczajenie do tego produktu oraz stosunkowa łatwość w jego założeniu. Jednakże coraz więcej osób zauważa że zyski jakie można z niej osiągnąć są bardzo niskie, więc szukają oni ofert w innych bankach, które często oferują lepsze oprocentowanie. Ale czy każdy może założyć lokatę w dowolnym banku? Czy nie musimy mieć w nim konta?

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----

Pomoc prawnika w problemach finansowych

sty 03 2018 14:16 | mentalny w Finanse osobiste

Warto poradzić się prawnika, jeśli na horyzoncie pojawia się widmo problemów finansowych.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----


Czy lokaty terminowe to dobra opcja na dodatkow...

mar 14 2018 17:18 | mentalny w Finanse osobiste

Rośnie liczba Polaków zainteresowanych systematycznym oszczędzaniem z myślą o przyszłości. Chociaż możliwości pomnażania kapitału jest wiele, niemal 30 proc. rodaków korzysta z oferty banków. Czy lokaty są korzystnym rozwiązaniem? Sprawdzamy.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----

Lokaty krótkoterminowe: dlaczego się opłacają?

mar 02 2018 16:01 | mentalny w Finanse osobiste

Lokaty bankowe to produkty, które nie są dedykowane wyłącznie klientom indywidualnym. Banki chętnie przyjmują depozyty od przedsiębiorców, którzy – mając nadwyżkę finansową – liczą na pomnażanie zgromadzonego kapitału. Jeżeli chcesz zwiększyć płynność finansową w firmie poprzez wzrost oszczędności, postaw na lokaty krótkoterminowe. Sprawdź, dlaczego warto.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----    lokaty


Jak zabezpieczyć się udzielając pożyczek prywat...

sty 31 2018 13:09 | Marcin w Finanse osobiste

W naszym kraju coraz więcej osób zaczyna pomnażać swoje oszczędności, udzielając pożyczek. Jest to dosyć dobry sposób by zwiększać swoje zasoby finansowe, gdyż zyski uzyskiwane z takich pożyczek, są większe niż np. zyski z lokat bankowych. Jednakże takie pożyczki zawsze wiążą się z ryzykiem, gdyż nigdy nie będziemy pewni, czy pożyczone pieniądze do nas wrócą. Zastanówmy się więc, co zrobić, aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć się udzielając pożyczek prywatnych.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----    pożyczka prywatna i 1 więcej...

Co to przelew natychmiastowy

sty 08 2018 21:15 | Marcin w Finanse osobiste

Przelewy międzybankowe wykonuje praktycznie każdy z nas.To właśnie za ich pomocą płacimy za nasze rachunki, za raty kredytowe czy za zakupy. Możemy je zlecać bezpośrednio w bankowym okienku czy też za pośrednictwem bankowości internetowej. Większość z nas, doskonale też zdaje sobie sprawę z tego, że zanim pieniądze „dojdą” z naszego konta na rachunek odbiorcy, upłynie kilka godzin. A wszystko dlatego, że banki realizują nasze przelewy za pośrednictwem systemu Elixir, w którym pieniądze przelewane są trzy razy w ciągu dnia. Chyba że przelew dokonywany jest pomiędzy rachunkami znajdującymi się w tym samym banku, wtedy pieniądze odbiorca ma zaksięgowane na swoim koncie w ciągu kilku minut. Ale czy nie mamy możliwości natychmiastowego zasilenia konta odbiorcy, bez konieczności oczekiwania? Od jakiegoś czasu już tak, gdyż coraz więcej banków oferuje tzw. Przelew natychmiastowy.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----    przelew natychmiastowy


Czy w 2018 roku lokaty będą się opłacać?

sty 04 2018 17:45 | mentalny w Finanse osobiste

Każdy, kto posiada jakieś oszczędności, chciałby je w taki sposób zainwestować, by przyniosły one w bezpieczny sposób zyski. Jeżeli chociaż trochę orientujemy się w finansach, wiemy, że inwestycje dzielimy na dwie podstawowe grupy: ryzykowne – które mo...

Czytaj artykuł →    1 komentarzy    -----

W co najczęściej inwestują Polacy?

gru 27 2017 18:16 | mentalny w Finanse osobiste

Inwestować można na wiele sposobów, ale nie zawsze takie działania przynoszą te same korzyści. Trzeba bowiem wiedzieć, gdzie najlepiej ulokować swoje pieniądze, by zyskać jak najwięcej. Jak to wygląda w Polsce?

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----


Czy warto uczyć dzieci oszczędzania

gru 19 2017 19:05 | Marcin w Finanse osobiste

Z pewnością większość z nas w czasach dzieciństwa, miała własną świnkę skarbonkę, do której wrzucaliśmy pieniądze otrzymane od “ciociów”, “wujków”, czy zarobione na drobnych pracach u sąsiadów czy rodziny. Na pewno taka świnka, motywowała nas do oszczędzania i sprawiała, że łatwiej było nam zaoszczędzić na upragniony cel. Dzisiaj taka świnka skarbonka, dla wielu jest nieco śmieszna, ale czy to do końca prawidłowa postawa? Czy taka świnka nie uczyła nas oszczędzania i czy ta umiejętność nie przydaje nam się dzisiaj?

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----    oszczędzanie

Jak wyznaczać długoterminowe cele oszczędnościowe?

paź 18 2017 13:42 | mentalny w Finanse osobiste

Czy oszczędzanie długoterminowe musi równać się zaciskaniu pasa? Jak skutecznie wyznaczać i realizować cele, które wymagają czasu? Podpowiadamy, jak opanować (nie)trudną sztukę oszczędzania.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----