Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Co daje nam polisa na życie


Każda odpowiedzialna osoba, stara się zapewnić finansowe bezpieczeństwo sobie i swoim najbliższym. To min. dlatego uczymy się, podejmujemy pracę lub zakładamy działalność gospodarczą. Chcemy zarabiać wystarczająco dużo, by nasza rodzina miała wystarczającą ilość pieniędzy na „godziwe” życie. Jednakże w trakcie naszej aktywności zawodowej, niezbyt często zastanawiamy się, co stało by się, gdybyśmy na skutek jakiegoś wydarzenia nie mieli możliwości zarabiania, lub co gorsze odeszli z tego świata. Nasza rodzina z całą pewnością odczuła by brak naszej obecności – także jeśli chodzi o finanse. Dlatego warto zastanowić się nad produktem, który w jakiś sposób może rozwiązać ten problem. Produktem tym jest polisa na życie.
Podpisując umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym i wykupując ubezpieczenie na życie, zobowiązujemy się do systematycznego opłacania składek, a w zamian za to, firma ubezpieczeniowa ma obowiązek w przypadku naszej śmierci wypłacić określone w umowie pieniądze osobom które do tego wyznaczyliśmy. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że nasza polisa na życie może zostać rozszerzona, dzięki czemu będzie nas ona także chronić od innych zdarzeń, które są w niej zawarte. Mówimy tu o nieszczęśliwych wypadkach czy też chorobach, które mogą nas dopaść. W takich przypadkach, towarzystwo ubezpieczeniowe będzie również wypłacało nam lub osobom upoważnionym pieniądze. Zakres takiej polisy może być bardzo różny, podobnie jak suma ubezpieczeniowa. Oczywiście powinna ona być jak najwyższa, ale musimy zdawać sobie sprawę z tego, że im jest ona wyższa, tym musimy płacić wyższe składki. Dlatego zanim zdecydujemy się na zawarcie umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym, warto zastanowić się jaka powinna ona być. Weźmy pod uwagę nasze możliwości finansowe, nasz wiek, wielkość rodziny, wysokość kredytów (zwłaszcza kredytu hipotecznego), nasz zawód itp. Najlepiej skonsultujmy wszystko z agentem ubezpieczeniowym, który doradzi nam w tej kwestii i przede wszystkim przeczytajmy warunki wypłaty świadczeń. Jest to bardzo ważne, gdyż firmy ubezpieczeniowe w umowach zawierają tzw. wykluczenia, czyli określają przypadki kiedy pieniądze nie zostaną nam wypłacone. Najlepiej „kupić” polisę gdy jesteśmy jeszcze osobami młodymi, gdyż wtedy będziemy płacić niższe składki, a ponadto istnieje większe prawdopodobieństwo, że firma nie odrzuci naszej prośby ze względu na nasz stan zdrowia.
Dlaczego warto mieć polisę na życie? Otóż stanowi ona zabezpieczenie dla naszych najbliższych. W przypadku naszej śmierci, osoba lub osoby przez nas wskazane, dostaną pieniądze, które pozwolą im na normalne życie (jeśli mówimy o aspekcie finansowym). Nie odczują one braku naszych przychodów i będą miały wystarczającą ilość czasu, by poszukać innych źródeł wspierania domowego budżetu. Jest to szczególnie ważne w momencie, gdy jesteśmy jedynymi lub głównymi żywicielami rodziny i od naszych zarobków zależy stabilność domowych finansów.
Na koniec przypomnimy jeszcze raz, że niezmiernie ważną sprawą przed podpisaniem umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym, jest dokładne przeczytanie umowy. Dzięki temu będziemy wiedzieć, na jakich warunkach pieniądze zostaną wypłacone, a kiedy firma ubezpieczeniowa odmówi nam ich wypłaty.0 Komentarze