Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
  • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
  • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
  • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
  • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
  • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
  • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Co to jest lokata bankowa


Jednym z najpopularniejszych produktów oszczędnościowych, z jakich korzystają Polacy jest lokata bankowa. Jest ona tak popularna ze względu na dostępność (praktycznie każdy bank oferuje ten produkt), a także na bezpieczeństwo (wpłacone pieniądze są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny).
Wpłacając pieniądze do banku i zakładając lokatę, umawiamy się z bankiem, że my nie będziemy przez określony czas ich z banku wypłacać, a bank w zamian za to wypłaci nam zysk, którym jest oprocentowanie lokaty. Lokaty mają różną długość. W bankach spotykamy lokaty zawierane na kilka dni, a najdłuższe możemy zakładać nawet na kilka lat. Różne jest też oprocentowanie lokat. Zazwyczaj im dłuższa lokata, tym wyższe oprocentowanie uzyskamy. Spotykamy lokaty z oprocentowaniem stałym (nie zmieni się przez cały czas trwania lokaty) lub zmiennym (oprocentowanie może się zmienić – w górę lub w dół). A teraz trochę więcej szczegółów.

Jaki okres lokaty wybrać

Banki oferują lokaty na różny czas. Są banki, które dają możliwość założenia lokaty nawet na kilka lat. Jednak jeżeli zdecydujemy się na założenie lokaty, musimy zastanowić się, na jak długo chcemy „zamrozić” nasze wolne środki finansowe. Albowiem musimy pamiętać, że jeżeli pieniądze wypłacimy wcześniej, czyli przed datą wygaśnięcia umowy, zwykle nie będziemy mogli uzyskać odsetek, czyli naszego zysku. Dlatego jeżeli wiemy, że będziemy potrzebować naszych pieniędzy np. po upływie kilku miesięcy, załóżmy lokatę na okres krótszy. Może wtedy uzyskamy niższe odsetki, ale je uzyskamy.

Oprocentowanie stałe czy zmienne

Bardzo istotną sprawą podczas zakładania lokaty, jest wybór rodzaju oprocentowania – mamy bowiem wybór, oprocentowanie stałe lub zmienne. Wybierając oprocentowanie stałe, wiemy od samego początku ile odsetek uzyskamy, gdy upłynie termin trwania umowy. Przy oprocentowaniu zmiennym – tej pewności nigdy nie mamy. Wybór ten powinien być uzależniony od sytuacji na rynku finansowym. Jeżeli istnieje perspektywa, że oprocentowanie stóp procentowych w NBP będzie obniżone, lepiej wybierajmy lokaty o stałej stopie procentowej. Natomiast jeżeli istnieją przesłanki, że stopy w NBP będą podwyższone, lepiej wybrać lokaty o zmiennym oprocentowaniu.

Czy pieniądze na lokatach są bezpieczne

Lokaty, należą do najbezpieczniejszych form oszczędzania. Albowiem pieniądze wpłacone w ten sposób do banku, są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Oznacza to, że jeżeli mamy w banku lokaty na kwotę nie przekraczającą 100 000 euro, to nawet jeżeli bank upadnie, w ciągu 20 dni otrzymamy nasze wpłacone pieniądze z powrotem.

Lokaty są na pewno jednym z popularniejszym produktem bankowym. Jednakże musimy zdawać sobie sprawę z tego, że uzyskiwane z takiej „inwestycji” zyski, nie są zbyt wysokie i najczęściej są na poziomie inflacji. Jednakże ze względu na ich bezpieczeństwo, można spokojnie je zakładać, gdyż mamy pewność, że na pewno ich nie stracimy.0 Komentarze