Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Czy inflacja wpływa na stopy procentowe


Zaciągając kredyt lub pożyczkę, prawie nigdy nie zastanawiamy się czy w przyszłości oprocentowanie naszego długu się zmieni. Sprawdzamy jakie jest obecnie i według niego kalkulujemy, czy z danej oferty skorzystać czy też nie. A przecież oprocentowanie może się zmienić. Jest to zwłaszcza istotna dla tych osób, które zaciągają kredyty na dłuższy okres czas - np kredyty hipoteczne. Wysokość oprocentowania zależy od kilku czynników, które zwykle są od nas niezależne. A czy wysokość stóp procentowych, jest w jakiś sposób powiązana z inflacją? Postaramy się to wyjaśnić.
Na początku wyjaśnijmy sobie czym jest inflacja. Najprościej mówiąc jest to wzrost cen na rynku. Im mniej możemy kupić za tą samą kwotę, tym mówimy o większej inflacji. Czyba że ceny spadają, wtedy siła nabywcza naszego pieniądza rośnie. W takim przypadku mówimy o deflacji. Na wysokość inflacji wpływają dwa podstawowe czynniki. Pierwszym jest popyt konsumentów. Jeśli mają oni w portfelu dużo pieniędzy, to są skłonni je wydać, a jeżeli dużo ludzi w tym samym czasie wydaje pieniądze, to sklepy chcą to wykorzystać i podnoszą ceny. Drugim elementem wpływającym na inflację jest podaż pieniądza w gospodarce. Im jest go więcej, tym większa jest inflacja.

A w jaki sposób inflacja wpływa na stopy procentowe? Otóż Bank centralne poszczególnych krajów starają się regulować wysokość inflacji. Mają do tego odpowiedni instrument, czyli wysokość stóp procentowych. W zależności od wysokości inflacji, można je zmieniać w górę i w dół. I tak jeśli inflacja jest zbyt niska, Bank Centralny obniża stopy procentowe. W bezpośredni sposób wpływa to na oprocentowanie kredytów. Bank obniżają je, w związku z czym ludzie chętniej je zaciągają. Na rynku pojawia się więcej pieniędzy, które podnoszą ceny produktów i wysokość inflacji. Jeśli inflacja jest za wysoka, Bank Centralny podnosi stopy procentowe. W takim przypadku, banki podnoszą oprocentowanie kredytów, co skutecznie zniechęca wiele osób do złożenia wniosku o kredyt. Automatycznie na rynku nie pojawia się już dużo pieniędzy przez co maleje presja na zakupy. Sklepy obniżają ceny i inflacja zaczyna spadać.

Widać wyraźnie, że inflacja bezpośrednio połączona jest z oprocentowaniem naszych kredytów i pożyczek. Dlatego jeśli zamierzamy zaciągnąć kredyt, zwłaszcza długoterminowy, sprawdźmy jak wyglądają prognozy inflacyjne gdyż może to być istotne dla jego oprocentowania w przyszłości.0 Komentarze