Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość




- - - - -

Czy inwestowanie w Obligacje jest ryzykowne


Chociaż wiele osób chciało by zainwestować swoje nadwyżki finansowe, to jednak zdecydowana większość z nich boi się ryzykować o stracić na inwestycji. Dlatego warto zainteresować się takimi instrumentami finansowymi, które są mało ryzykowne i dają nam dużą pewność, że zainwestowane środki do nas wrócą. Oczywiście nie możemy w takim przypadku spodziewać się dużych zysków, ale za to możemy spać spokojniej. Jedną z bardziej popularnych form inwestycji są Obligacje. Zastanówmy się więc, czy inwestowanie w Obligacje jest ryzykowne i czy możemy stracić zainwestowane środki.
Na początku wyjaśnijmy czym są Obligacje. Otóż są to papiery wartościowe, wystawiane przez emitenta. W związku z tym, emitent staje się dłużnikiem i zobowiązuje się do oddania długu obligatoriuszom (osobom lub firmą które obligacje kupiły) poprzez wykup obligacji.

Kto może sprzedawać Obligacje? Zazwyczaj możemy usłyszeć o Obligacjach Skarbowych. Są one sprzedawane przez Ministerstwo Finansów i przez nie wykupowane. Można więc powiedzieć, że ich zabezpieczeniem jest Skarb Państwa. W związku z tym, są one niezmiernie bezpiecznymi instrumentami, gdyż prawdopodobieństwo, że jakieś państwo zbankrutuje jest minimalne. Obligacje mogą też sprzedawać firmy. Tutaj jednak mamy do czynienia z większym ryzykiem. Albowiem istnieje większe prawdopodobieństwo że firma zbankrutuje, a w związku z czym nie będzie miała środków, by Obligacje wykupić. Jednakże dzięki takim Obligacjom możemy więcej zarobić, gdyż są one wyżej oprocentowane niż Obligacje Skarbowe.

Jakie ryzyko niesie za sobą zakup Obligacji? Jeżeli mamy na myśli Obligacje sprzedawane przez Skarb Państwa, ryzyko jest niewielkie. Mogą się więc nimi zainteresować wszyscy Ci, którzy zaczynają swoją przygodę z inwestowaniem. Ich zakup jest bardzo łatwy (najlepiej za pośrednictwem banku PKO BP), podobnie jak i łatwo możemy odzyskać zainwestowane środki. Jednakże nie spodziewajmy się jakichś wielkich zysków. Zwykle nieznacznie przekraczają one wysokość inflacji, ale mamy za to pewność że nasze pieniądze do nas wrócą i nie stracą na swojej wartości.

Nieco inaczej wgląda sprawa w przypadku Obligacji sprzedawanych przez firmy. Zanim zdecydujemy się na ich zakup, powinniśmy dokładnie sprawdzić, jak przedstawia się kondycja finansowa firmy, jakie ma perspektywy na rynku itp. Jeżeli ocenimy, że sytuacje finansowa emitenta jest stabilna, perspektywy rozwoju dobre itp., możemy zdecydować się na zakup obligacji które firma chce wydać. Ale musimy pamiętać, że nigdy nie mamy pewności czy nasze obligacje zostaną wykupione. Dlatego jest to inwestycja bardziej ryzykowna i nie każdy powinien się na nią zdecydować.

Zobacz również: Zakup nieruchomości



0 Komentarze