Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Czy lokaty terminowe to dobra opcja na dodatkowe pieniądze?


Rośnie liczba Polaków zainteresowanych systematycznym oszczędzaniem z myślą o przyszłości. Chociaż możliwości pomnażania kapitału jest wiele, niemal 30 proc. rodaków korzysta z oferty banków. Czy lokaty są korzystnym rozwiązaniem? Sprawdzamy.
Lokaty terminowe to produkty bankowe, które – obok kont oszczędnościowych – cieszą się sporym zainteresowaniem. Dzięki nim, zgromadzone pieniądze mogą „pracować”, przynosząc realne zyski. A to wszystko bez żadnego ryzyka utraty wpłaconego kapitału.

Lokaty terminowe – jak działają?
Działanie tego rodzaju lokat jest proste – składasz dyspozycję na określoną kwotę i wpłacasz pieniądze na wskazany rachunek bankowy. Zgodnie z zapisami w umowie, lokata trwa przez określony czas. Po upływie tego okresu bank powiększa kapitał o wypracowane odsetki – zgodnie z obowiązującym oprocentowaniem. Następnie bank przekazuje środki na wskazany rachunek bankowy albo przedłuża lokatę – jeśli została ona odnowiona.

Opłacalność lokat zależy od zysku
Tego rodzaju lokaty mogą okazać się dobrym sposobem na pomnożenie kapitału. Wiele zależy jednak od wysokości oprocentowania zaproponowanego przez bank. Im jest ono wyższe, tym większych zysków możesz się spodziewać.

Przykład 1. Zakładając e-Lokatę Progresywną w Getin Banku, można otrzymać 0,70% w pierwszym miesiącu oszczędzania do 3,30% w 12 miesiącu oszczędzania. Średnie oprocentowanie roczne to aż 1,7%. W przypadku depozytu w wysokości 10 000 zł, zarabiasz ponad 135 zł (netto).

Wybierając lokatę, zwróć uwagę na oprocentowanie w skali roku – wybierz ten produkt, który oferuje najwięcej.

Lokaty uchronią środki przed niepotrzebnym wydatkiem
Istotą lokat jest „zamrożenie” depozytu na określony czas – zgodnie z umową. Oznacza to niemożność skorzystania z pieniędzy przez pewien okres. Jeżeli masz skłonność do wydawania oszczędności, taka opcja ochroni kapitał przed zbędnym wydatkiem.

Lokaty przyczyniają się do zwiększenia motywacji do oszczędzania, dzięki czemu – nawet jeśli nie zarobisz zbyt dużo – zgromadzisz kapitał.

Lokaty terminowe – dlaczego warto je zakładać?
Niskie oprocentowanie tego rodzaju lokat wcale nie jest przeszkodą do oszczędzania w takiej formie. Szczególnie, że możliwość osiągnięcia pewnego zysku wcale nie jest jedyną korzyścią.

Takie lokaty warto zakładać, ponieważ:
  • dają gwarancję kapitału – nawet przy zerwaniu umowy bank wypłaca cały wpłacony depozyt
  • zapewniają bezpieczeństwo kapitału – nawet przy ogłoszeniu przez bank upadłości, pieniądze wypłaca Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG)
  • jeszcze bardziej motywują do oszczędzania – możliwa utrata odsetek sprawia, że pieniądze zdeponowane na lokatach nie są wypłacane.
Jesteś zdecydowany na lokaty? Porównaj dostępne oferty i wybierz najbardziej dopasowaną do Twoich oczekiwań.0 Komentarze