Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
  • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
  • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
  • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
  • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
  • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
  • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Czy płatność blikiem jest bezpieczna


Coraz częściej spotykamy się z określeniem BLIK. CZy wiemy do końca co to oznacza? Pewno nie do końca, bo chociaż coś nam świta w głowie, że jest to określenie związane z płatnościami, to jednak nie do końca rozumiemy jak to działa.
Na początek wyjaśnijmy może co to jest BLIK. Otóż jest polski system płatności mobilnych dostępny w aplikacji mobilnej banków. Został on stworzony w 2013 roku przy współpracy polskich banków: PKO BP, mBank, ING Bank Śląski, BZ WBK, Banku Millenium oraz Alior Bank. Obecnie z systemu korzysta więcej banków. Za jego pośrednictwem możemy dokonywać płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych, możemy wybierać pieniądze z bankomatu, możemy dokonywać wpłat we wpłatomatach lub wykonywać natychmiastowe przelewy na telefon. Co trzeba zrobić by korzystać z BLIK? Przede wszystkim musimy być klientem banku, który BLIK udostępnia. Jeśli spełniamy ten warunek musimy ściągnąć aplikację mobilną naszego banku. Gdy już ją mamy i chcemy zapłacić w sklepie lub w innym punkcie, musimy uruchomić aplikację, wpisać w terminal wygenerowany sześciocyfrowy kod BLIK i ewentualnie zatwierdzić dodatkowo PIN-em (jeżeli mamy ustawiona taka opcję). I płatność mamy wykonaną. Bez karty płatniczej, a tylko z użyciem telefonu. Podobnie możemy dokonywać wpłat lub wypłat z bankomatu (musi on obsługiwać ten system).

Na pewno wiele osób zadaje sobie teraz pytanie: “Czy BLIK jest bezpieczny”? Odpowiadamy szybko że tak. Wyjaśniamy dlaczego. Otóż wygenerowany kod, czyli sześć cyfr jest ważny maksymalnie 2 minuty. Po tym czasie traci ona swoją ważność. W związku z tym, nawet jeśli ktoś podejrzał nasz kod, istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo że z niego skorzysta. Kolejnym zabezpieczeniem, jest potwierdzenie transakcji PIN-em na naszym telefonie. Mamy możliwość ustawienia własnej kwoty, powyżej której będziemy musieli potwierdzać transakcje. Na pewno warto to zrobić. Ktoś może powiedzieć, że możemy nasz telefon zgubić i wtedy ktoś będzie z niego korzystał. Ale przed tym chronią nas dodatkowe ustawienia. Po pierwsze zazwyczaj mamy ustanowione hasło do odblokowania telefonu. Kolejnym zabezpieczeniem jest konieczność zalogowania się do bankowości mobilnej, gdzie także jest ustanowione hasło. Jak już pisaliśmy, transakcje należy potwierdzić PIN-em, który znamy tylko my. Gdy tylko zorientujemy się że nie mamy naszego telefonu, możemy aplikację bankową zablokować i nikt z niej nie będzie mógł skorzystać. Jak widać BLIK to bezpieczny sposób jeśli chodzi o płatności i warto z niego korzystać.0 Komentarze