Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Czy w 2018 roku lokaty będą się opłacać?


Każdy, kto posiada jakieś oszczędności, chciałby je w taki sposób zainwestować, by przyniosły one w bezpieczny sposób zyski. Jeżeli chociaż trochę orientujemy się w finansach, wiemy, że inwestycje dzielimy na dwie podstawowe grupy: ryzykowne – które mogą nam dać spore zyski, ale zainwestowane środki możemy stracić, oraz bezpieczne, które dają nam dużą dozę pewności, że zainwestowane środki do nas wrócą, ale za to stopa zwrotu z inwestycji nie będzie za wysoka. Co wybrać? Wszystko zależy przede wszystkim od naszej skłonności do ryzyka. A ponieważ zdecydowana większość ludzi nie chce ryzykować i woli mniejsze zyski ale pewność, że inwestycja nie przyniesie straty, największą popularnością cieszą się w naszym kraju lokaty bankowe. Możemy je założyć praktycznie w każdym banku, a coraz częściej bez wychodzenia z domu, korzystając z bankowości elektronicznej.

Czy lokaty to dobry sposób na pomnażanie naszych pieniędzy? Zdania są tu podzielone. Na pewno są bardzo bezpiecznym sposobem, gdyż nawet jeśli bank w którym lokatę założymy upadnie, nasze pieniądze wrócą do nas dzięki wypłacie z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Ale z drugiej strony, oprocentowanie lokat jest dzisiaj bardzo niskie, więc uzyskiwane zyski są również niewysokie. Bardzo często, lokaty maja niższe oprocentowanie niż stopa inflacji, więc realnie nasze pieniądze znajdujące się na depozycie bankowym tracą na wartości. Tylko nieliczne banki oferują nam lokaty, które mają nieco większy procent, ale rzadko jest to ponad 3%. A nie możemy też zapomnieć, że od naszych zysków będzie jeszcze odprowadzony podatek, więc realnie do naszych kieszeni trafi o 19% mniej, niż wynosi nasz zysk.
Jak będzie wyglądało oprocentowanie lokat w 2018 roku? Czy stopy procentowe się zwiększą, dzięki czemu nasze zyski będą wyższe? Zdania ekspertów są tu podzielone, jednakże zdecydowana większość z nich twierdzi, że nawet jeżeli Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe, to nie będzie to jakaś wielka podwyżka. W związku z tym nie ma się co spodziewać, że banki będą gwałtownie podwyższać oprocentowanie lokat. W związku z tym, będziemy musieli się dobrze zastanowić, czy jest sens inwestować w bardzo bezpieczny sposób, jednakże nie przynoszący nam wielu pieniędzy.

Wybierz najlepszą lokatę dla siebie - przejdź pod adres zarabiajprzez24.pl/najlepsza-lokata-bankowa/1 Komentarze

Zdjęcie
RobertJezykowski
sty 11 2018 08:44

W końcu muszę przekonać moje oszczędności do zarabiania. Widzę, że oferty lepsze, niż te w 2017. Wtedy aż tak dużo nie zarobiłem. Może z 500 zł w skali roku.