Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
  • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
  • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
  • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
  • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
  • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
  • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Czy warto inwestować w Obligacje Skarbowe


Większość ludzi, posiadających jakieś oszczędności, chciało by je pomnożyć, jednakże bez ponoszenia wielkiego ryzyka. W związku z tym, nie mogą oni oczekiwać wielkich zysków, ale mają za to bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że zainwestowane pieniądze do nich wrócą. Najlepszym przykładem na tego rodzaju produkt finansowy, jest lokata bankowa, która znajduje się w ofercie praktycznie każdego banku. Ale ostatnimi czasy, coraz bardziej popularne wśród „bezpiecznych” inwestorów stają się Obligacje Skarbowe.
Co to są Obligacje Skarbowe? Mówiąc najprościej, są to dłużne papiery wartościowe, które są emitowane przez Skarb Państwa. Mówiąc prościej, jeżeli jakieś państwo, potrzebuje pożyczyć pieniądze, emituje Obligacje i „sprzedaje” je innym. Mogą je kupować zarówno osoby prywatne, jak i instytucje. Jak łatwo się domyśleć, by ktoś był chętny na udzielenie pożyczki dla Państwa, trzeba mu zaproponować jakiś zysk. Zysk ten jest uzależniony od stabilności kraju, który obligacje wystawia. Im jego sytuacja jest bardziej stabilna, tym zyski są niższe, a jeżeli sytuacja danego kraju jest mniej pewna, proponowane zyski są wyższe. Obligacje Skarbowe sprzedawane przez państwo polskie, zaliczane są do bezpiecznych papierów, a ich oprocentowanie jest nieco wyższe niż lokaty bankowe.
Jakimi cechami charakteryzują się Obligacje Skarbowe:
- wartość nominalna – mówi nam, ile jest warta Obligacji. Wartość polskich Obligacji wynosi 100 zł lub wielokrotność tej kwoty,
- cena emisyjna – cena jaką trzeba zapłacić za Obligacje,
- oprocentowanie – nasz zysk, czyli odsetki jakie uzyskamy pieniądze za udzielenie pożyczki Państwu,
- termin wykupu – termin, w którym Państwo odkupi od nas Obligacje, wraz z należnym nam zyskiem.

Wyróżniamy dwa rodzaje Obligacji:
- kuponowe – cena emisyjna jest równa wartości nominalnej, a zyskiem są tutaj odsetki, które są wypłacane w określonym terminie,
- zerokuponowe – za Obligacje płacimy mniej niż jest ona warta, a w momencie jej wykupu otrzymujemy jej wartość nominalną.

A jak wygląda sprawa oprocentowania? Otóż rozróżniamy Obligacje o oprocentowaniu:

- stałym – jest ono gwarantowane i na pewno się nie zmieni,
- zmiennym – oprocentowanie może się zmienić na skutek różnych czynników,
- indeksowane – oprocentowanie zmienia się wraz ze zmianą wysokości inflacji.

Przyjmuje się, że Obligacje z krótkim terminem wykupu, mają oprocentowanie stałe, a z długim terminem wykupu zmienne lub indeksowane.

Czy warto inwestować w Obligacje Skarbowe? Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że na pewno nie osiągniemy dzięki nim wysokich zwrotów z kapitału. W zamian za to, mamy prawie że pewność, że pieniądze do nas wrócą. Poza tym, kupując Obligacje, wspomagamy nasze Państwo, które może dzięki temu utrzymywać szkoły, szpitale czy Policje.0 Komentarze