Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
  • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
  • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
  • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
  • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
  • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
  • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Czy warto oszczędzać na "czarną godzinę"


W życiu każdego człowieka przytrafiają się różne wydarzenia. Jedne z nich są pozytywne, drugie już mniej. Część z nich wpływa na naszą sytuację materialną, a część nie ma wpływu na nasz domowy budżet. Jednakże z czym wiąże się np. niespodziewanie zepsuty samochód, konieczność wymiany pralki, czy utrata pracy? Oczywiście z kłopotami finansowymi. A przecież możemy jeszcze popaść w kłopoty zdrowotne, które uniemożliwią nam podjęcie pracy zawodowej.
Jak łatwo się domyśleć, możemy mieć po takim zdarzeniu problemy z płynnością finansową. Im dłużej nie będziemy w stanie zarabiać, tym te kłopoty mogą być większe. Musimy przecież na bieżąco płacić nasze rachunki, musimy kupować żywność, czy spłacać raty od kredytów i pożyczek, które zaciągnęliśmy. Ale co można zrobić, gdy nie mamy pieniędzy na wspomniane rachunki czy raty? Możemy pożyczyć gdzieś pieniądze, ale może nas to w prosty sposób doprowadzić do pętli zadłużenia. Nie jest to więc najlepsze rozwiązanie. Co każdy z nas powinien więc zrobić? Powinniśmy pomyśleć o tym już wcześniej i po prostu musimy zacząć oszczędzać pieniądze na „czarną godzinę”.
Oszczędzanie może mieć różną formę. Sporo ludzi po prostu trzyma pieniądze na swoich kontach w banku. Taka forma oszczędzania, daje nam ciągły dostęp do naszych pieniędzy więc możemy z nich korzystać kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Niestety konta bankowe są praktycznie nieoprocentowane i nie przynoszą nam one żadnych zysków. Nieco lepiej wygląda sprawa jeśli chodzi o konta oszczędnościowe, ale i tutaj zyski nie są rewelacyjne. Natomiast w dalszym ciągu mamy dostęp do naszych środków.
Aby uzyskać nieco lepsze zyski, musimy po pierwsze nieco bardziej zaryzykować, a po drugie na jakiś czas „zamrozić” nasze fundusze. W związku z tym nieco dłużej potrwa ich „odzyskanie” ale za to możemy uzyskać więcej pieniędzy, niż mieliśmy ich na początku naszego oszczędzania.

Ile powinniśmy mieć pieniędzy na „czarną godzinę”.


Nie ma dokładnej odpowiedzi na pytanie, ile powinniśmy mieć pieniędzy na „czarną godzinę”. Najprościej można powiedzieć, że im więcej tym lepiej. Ale minimalna rezerwa, o jakiej mówi większość specjalistów, to trzykrotność naszych miesięcznych dochodów. Jeżeli nie będziemy z różnych względów pracować, będziemy mieli wtedy zasoby finansowe na trzy miesiące. Będziemy mieli więc nieco czasu, aby znaleźć nową pracę, czy też wrócić do zdrowia i powrócić do pracy. Oczywiście jeżeli zgromadzonych środków będziemy mieli więcej, to dla nas lepiej. Będziemy mieli więcej czasu na „wyjście na finansową prostą”.

Jak zacząć oszczędzać

Oszczędzać z nas może każdy i to praktycznie każdego dnia. Po pierwsze, możemy zmniejszyć nasze wydatki. Oczywiście nie chodzi tu o te wydatki niezbędne, ale te, bez których możemy się obejść. Alkohol, papierosy, nadmiar pieniędzy wydawanych na ubrania – to tylko przykłady, a można je mnożyć. Innym sposobem na gromadzenie pieniędzy na „czarną godzinę” jest poszukanie dodatkowych dochodów. Można podjąć jakąś dodatkową pracę, nawet po kilka godzin w miesiącu. Wiele osób sprzedaje niepotrzebne w domu przedmioty czy ubrania i właśnie z w ten sposób uzyskanych pieniędzy zaczyna budować swoje finansowe zaplecze. Sposobów mamy więc sporo, a tylko od nas zależy jaki wybierzemy

Czy warto mieć finansowe zaplecze? Na pewno tak. Może ono nam pomóc w trudnych chwilach i pozwoli przetrwać nawet kilka miesięcy gdy stracimy pracę lub podupadniemy na zdrowiu. I musimy pamiętać, że im wcześniej zaczniemy oszczędzać, tym większą kwotę będziemy mogli zgromadzić i dłużej będziemy mogli z naszych zasobów korzystać.0 Komentarze