Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Czy warto zakładać lokaty bankowe


Lokata bankowa, to jeden z najbezpieczniejszych produktów oszczędnościowych. Albowiem, nasze pieniądze wpłacone na lokatę, są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który wypłaci nam pieniądze, gdyby bank upadł. Nie ma się więc co dziwić, że ludzie chętnie swoje oszczędności lokują właśnie w ten sposób.
Ale czy lokaty bankowe są obecnie opłacalne? Można z tym polemizować. Ale po kolei. Wpłacając pieniądze na lokatę, umawiamy się z bankiem, że instytucja ta w zamian za „obracanie” naszymi pieniędzmi, wypłaci nam odsetki. Niestety w roku 2016, jak podaje wielu bankowych ekspertów, odsetki proponowane przez banki były jednymi z najniższych w historii. W związku z tym, zyski jakie z lokat możemy uzyskać się minimalne. A należy jeszcze pamiętać, że musimy od nich zapłacić podatek.

Jest jeszcze jeden aspekt, który „zmniejsza” zyski z naszej lokaty. Jest nim inflacja. Wprawdzie w roku 2016 mamy do czynienia z deflacja, czyli teoretycznie ceny spadają, jednakże spoglądając na sklepowe półki i ceny jakie na nich widnieją, ciężko to potwierdzić. A wszystko dlatego, że do obliczania wysokości inflacji, bierze się szereg towarów i usług, z których przeciętny Kowalski nigdy nie korzystał i korzystał nie będzie. Może się więc okazać, że wpłacając pieniądze do banku i zakładając lokatę, stracimy część naszyć pieniędzy, a może nie tyle stracimy pieniądze, co spadnie ich siła nabywcza. Po prostu będziemy mogli za nie kupić mniej, niż gdy lokatę zakładaliśmy.

Czy warto więc zakładać lokaty? Teoretycznie tak, gdyż zawsze przyniosą one nam jakiś dochód. W praktyce nie jest to już takie „kolorowe”. Na pewno nie możemy się spodziewać wysokich zysków i szybkiego pomnażania pieniędzy. A tylko gdy znajdziemy jakąś promocyjną ofertę, zyski jakie otrzymamy z lokaty, zrównoważą wysokość inflacji. Dlatego jeżeli mamy jakieś oszczędności i chcemy je pomnożyć, zastanówmy się czy najlepszym rozwiązaniem będzie dla nas lokata. Może zamiast niej, warto wybrać jakiś inny produkt oszczędnościowo inwestycyjny, który da nam wyższe zyski.

Więcej wiedzy na temat lokat i oszczędzania znajdziesz na http://www.newtrader.pl/oszczedzanie/.0 Komentarze


Szukaj artykułów


Najnowsze komentarze