Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość




- - - - -

Czy warto założyć rachunek oszczędnościowy przy niewielkiej kwocie?


Masz na koncie trochę wolnych środków i zastanawiasz się, co z nimi zrobić? Jeśli rozważasz założenie rachunku oszczędnościowego, ale nie widzisz sensu otwierania go przy małych kwotach, porzuć swoje obawy! To właśnie od małych kwot powstają wielkie fortuny. W artykule wyjaśniamy, dlaczego warto oszczędzać niewielkie sumy i jak to zrobić.
Czym jest rachunek oszczędnościowy?

To jeden z najpopularniejszych produktów finansowych przeznaczonych do pomnażania pieniędzy. Działa jak połączenie lokaty bankowej z rachunkiem bieżącym. Możesz na niego wpłacać dowolne kwoty bez zobowiązań, a instytucja finansowa naliczy Ci od nich odsetki.
W odróżnieniu od lokaty, z rachunku oszczędnościowego możesz wypłacić pieniądze w każdej chwili i nie stracisz przy tym zarobionych odsetek. Nie ma tu bowiem terminu zapadalności ani dnia rozpoczęcia lokaty. Środki wpłacasz i wypłacasz, kiedy tylko chcesz. Jak to się ma do oszczędzania niewielkich kwot?

Rachunek oszczędnościowy – grosz do grosza i będzie… co tylko zechcesz!

Budując dom, stawiasz najpierw fundamenty, potem dokładasz cegły do ścian i patrzysz, jak Twoje nowe mieszkanie nabiera kształtów. Podobnie wygląda to w kwestii oszczędzania pieniędzy. Tu również zaczynasz od podstaw i zawsze na początku Twoje konto opiewa na zawrotną kwotę zera. Wystarczy jednak cokolwiek na nie wpłacić, aby szybko się to zmieniło.

Zanim się obejrzysz, minie następny miesiąc, a na rachunek przelejesz kolejne kilkanaście, może kilkadziesiąt złotych. Dodane do poprzednich, utworzą już nieco większą sumę. Wpłacając niewielkie kwoty przez kolejne miesiące, już po roku na rachunku zobaczysz porządną sumę. Kluczowa jest tu systematyczność.

Efekt możesz wzmocnić, jeśli raz na jakiś czas na Twoim bieżącym koncie zostanie dodatkowa ilość pieniędzy. Przelej ją na rachunek oszczędnościowy, a środki urosną tam jeszcze szybciej. W przeciwieństwie do zwykłego konta bieżącego zaletą rachunku oszczędnościowego są dodatkowe zyski z tego, że gromadzisz na nim pieniądze. Instytucja finansowa prowadząca Twój rachunek co miesiąc naliczy odsetki od jego salda i dopisze je do stanu konta. Kolejne odsetki naliczy już od większej kwoty. W efekcie im więcej masz zgromadzonych pieniędzy, tym więcej ich dostaniesz.

Na co możesz oszczędzać? Na co tylko chcesz: remont mieszkania, nowe meble, fajne wakacje, nowy samochód czy finansowanie studiów dla dzieci. Cel zawsze pomaga utrzymać obrany kurs, choć nie jest konieczny do oszczędzania.

Załóż rachunek oszczędnościowy, aby nie tracić pieniędzy

Równie dobrze możesz po prostu postanowić, że odkładasz pieniądze tylko po to, żeby nie traciły swojego potencjału. Umieszczenie środków na rachunku oszczędnościowym ochroni je przed spadkiem siły nabywczej związanej ze wzrostem cen. To szczególnie ważne w przypadku szalejącej inflacji. Nawet jeśli oprocentowanie rachunku nie przekracza aktualnej wysokości inflacji, może mocno zredukować jej negatywne skutki.

Co jeszcze warto wiedzieć o rachunku oszczędnościowym?

Choć rachunek oszczędnościowy oferuje więcej elastyczności niż lokata, jego oprocentowanie jest zazwyczaj trochę niższe. Często możesz się też spotkać z warunkiem, który mówi o tym, że tylko jedna wypłata z konta oszczędnościowego w miesiącu jest bezpłatna. Kolejna może być już obciążona dodatkową opłatą.

Rachunek oszczędnościowy online – krok po kroku

Jak założyć rachunek oszczędnościowy? Jeszcze kilkanaście lat temu znalazłbyś informację, że w tym celu konieczna jest wizyta w instytucji finansowej. Na szczęście żyjemy w czasach wszechobecnego internetu i wszelkie operacje finansowe można teraz wykonać z domowego komputera lub nawet telefonu. Aktualnie, aby Twoja gotówka pracowała dla Ciebie na wyższych obrotach, wystarczy kilka kliknięć w systemie transakcyjnym. Jak to zrobić?

Przede wszystkim znajdź korzystnie oprocentowany rachunek oszczędnościowy. Pomoże Ci w tym kalkulator online lub wyszukiwarka. Aby skorzystać z wybranej oferty, postępuj zgodnie z instrukcjami na stronie instytucji finansowej. Jeśli jesteś już jej klientem, w kilku szybkich krokach założysz rachunek oszczędnościowy. W przypadku nowych klientów konieczna będzie weryfikacja, ale cały proces nie zajmie długo i wszystko można załatwić online. Dzięki temu już dziś możesz zacząć oszczędzać i gromadzić swój kapitał na przyszłość.

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

Źródło:
www.bankier.pl/smart/lokata-czy-konto-oszczednosciowe-co-wybrac



0 Komentarze