Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość




- - - - -

Czym jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny


Wpłacając do banku pieniądze mało kto z nas zastanawia się, czy są one w nim bezpieczne. Po prostu przyjmujemy że tak jest i że wpłacone środki do nas wrócą. Tymczasem banki działają na takich samych zasadach jak i inne firmy. A więc mogą zbankrutować lub z innego powodu zakończyć swoją działalność. Co wtedy stanie się z naszymi pieniędzmi? Czy nie mamy szans na ich odzyskanie? Na szczęście nie, albowiem wszelkie środki deponowane w bankach są objęte ochroną jaką oferuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Bankowy Fundusz Gwarancyjny został powołany do życia w 1995 roku na podstawie Ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Głównym zadaniem jest pomoc w odzyskaniu pieniędzy z banków, które upadły, a także gromadzenie i analiza informacji na temat tych instytucji, których środki są przez BFG gwarantowane. Mówimy tu o bankach (zarówno tych komercyjnych jak i bankach spółdzielczych) i o SKOK-ach.

Czy wszystkie pieniądze jakie posiadamy w bankach na rachunku bieżącym, lokatach czy kontach oszczędnościowych podlegają ochronie Niestety nie. Tak zwany limit gwarancyjny wnosi 100 000 EURO. Uwzględnia się tu średni obwiązujący kurs Narodowego Banku Polskiego. Można więc przyjąć, że według obecnych kursów jest to niecałe 450 000 zł. Należy zdawać też sobie sprawę z tego, że gwarancja ta dotyczy pojedynczego banku. Jeśli więc posiadamy zgromadzone pieniądze w kilku bankach i banki te w tym czasie upadną (sytuacja praktycznie niemożliwa), to możemy odzyskać do 100 000 EURO z każdego z nich. Jeśli więc obawiamy się, że nie odzyskamy wszystkich pieniędzy z banku, najlepiej jest gromadzić je w kilku do wysokości limitu. Ponadto, jeśli mamy konto wspólne, np. ze współmałżonkiem, to każda z nich jest chroniona przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do wysokości górnego limitu. A więc każdy z właścicieli takiego rachunku otrzyma zwrot środków do wysokości 100 000 EURO.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny chroni środki zgromadzone przez osoby fizyczne, osoby prawne, pracownicze kasy zapomogowo-pożyczkowe i szkolne kasy oszczędnościowe. Ochroną objęte są obecnie 25 banków komercyjnych, ponad 270 banków spółdzielczych i 36 SKOK-ów. Listę instytucji które współpracują z BFG można znaleźć na stronie internetowej tej instytucji.

Jeżeli mamy jakieś wolne środki finansowe i chcemy je gdzieś zdeponować, warto sprawdzić, czy będą one chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Będziemy wtedy pewni, że nawet jeśli coś nieprzewidzianego stanie się z instytucją do której wpłaciliśmy pieniądze i tak wrócą one do nas dzięki chronię BFG

Polecamy: ranking przeglądarek



0 Komentarze