Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Czym jest podstawowy rachunek płatniczy


Ileż to razy zdarzało nam się narzekać na wygórowane opłaty jakie banki narzucają na swoich klientów. Zwłaszcza dotyczy to prowizji jakie musimy płacić za usługi związane z naszym kontem bankowym. I to właśnie przez te opłaty wiele osób nie decydowało się na otwarcie rachunku w banku. W związku z tym w 2016 roku Unia Europejska wprowadziła przepisy (w Polsce obowiązują one od sierpnia 2018 roku), dzięki którym każdy z nas może korzystać z Podstawowego Rachunku Płatniczego i co ważne, za jego używanie nie zapłacimy nawet złotówki.
Podstawowy Rachunek Płatniczy (PRP) jest to uproszczona wersja konta osobistego. Jest on prowadzony w złotówkach i daje nam dostęp do podstawowych usług płatniczych. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że liczba tych usług jest ograniczona. A więc jeśli otworzymy PRP nie zapłacimy nic za założenie takiego konta, a także za jego prowadzenie. Ponadto bank nie może pobrać od nas opłaty za wydanie i za obsługę karty płatniczej. Ponadto w ciągu miesiąca będziemy mogli wykonać 5 darmowych przelewów, 5 razy w miesiącu bez opłat będziemy mogli wypłacić gotówkę z bankomatów należących do innego banku, a nie zapłacimy nic za wszystkie operacje w bankomatach i wpłatomatach należących do banku w którym mamy PRP. Za pozostałe usługi lub za usługi po wykorzystaniu darmowych musimy już płacić.

Osoby które mają otwarty Podstawowy Rachunek Płatniczy, nie mogą korzystać z wielu usług dostępnych dla posiadaczy innych rachunków. Mówimy tu np. o możliwości skorzystania z debetu czy otwartej linii kredytowej. Ponadto banki samodzielnie ustalają ograniczenia w użytkowaniu PRP. Dlatego zanim zdecydujemy się na założenie takiego rachunku sprawdźmy czym różnią się oferty poszczególnych banków.

Podstawowy Rachunek Płatniczy mogą założyć osoby, które w żadnym banku nie mają otwartego innego rachunku. Oznacza to, że aby taki rachunek otworzyć, musimy zamknąć zwykłe konto, jeśli je posiadamy. Jeżeli natomiast otworzymy zwykły rachunek w innym banku w momencie posiadania PRP, bank który je prowadzi będzie nam mógł wypowiedzieć umowę i rachunek zamknąć.

Czy warto otworzyć Podstawowy Rachunek Płatniczy? Na pewno jest to doskonała opcja dla wszystkich tych, którzy niezbyt często korzystają z usług bankowych. Wiele osób używa konta tylko do wypłacania środków pochodzących z wypłaty czy emerytury, więc dla nich na pewno tak oferta jest korzystna. Dlatego jeśli jeszcze nie masz w żadnym banku konta, zastanów się czy Podstawowy Rachunek Płatniczy nie jest właśnie dla ciebie.0 Komentarze