Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Czym są Indywidualne Konta Emerytalne (IKE)


Żyjemy w czasach, w których coraz więcej mówi się o naszych emeryturach. Tzn. większość fachowców twierdzi, że na emerytury z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie mamy co za bardzo liczyć, gdyż będą one bardzo niskie i jeżeli będą wynosiły 30% naszych ostatnich dochodów, to będzie bardzo dobrze. W związku z tym, każdy z nas powinien sam zatroszczyć się o swoją emeryturę, gdyż w przeciwnym wypadku życie po zakończeniu aktywności zawodowej może nie należeć do najprzyjemniejszych.
Oszczędzać na przyszłą emeryturę możemy na wiele sposobów. Dużo zależy tu od naszej skłonności do ryzyka czy od nasze wiedzy związanej z inwestowaniem. Mamy do wyboru bardzo dużo instrumentów, od zwykłej lokaty bankowej, po inwestowanie w fundusze. Jednakże jest kilka instrumentów finansowych, które zostały stworzone właśnie z myślą o naszych przyszłych emeryturach. Jednym z takich produktów jest Indywidualne Konto Emerytalne (IKE). Wysokość środków jakie można wpłacać na IKE, uzależniona jest od prognozowanego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Zgodnie z ustawą, na IKE można rocznie wpłacać trzykrotność tej kwoty. Dlatego wartość ta co roku się zmienia.

Czym jest Indywidualne Konto Emerytalne (IKE)

IKE powstały w 2004 roku. Wszelkie rozporządzenia związane z nimi, reguluje ustawa o indywidualnych kontach emerytalnych oraz o indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Ich posiadanie jest dobrowolne, więc możemy je zakładać tylko wtedy, gdy stwierdzimy że jest to dla nas najlepsze rozwiązanie na przyszłość.
Jakie są rodzaje IKE
Indywidulane Konto Emerytalne może przybrać różną postać. A więc spotykamy IKE jako
- fundusze inwestycyjne,
- ubezpieczenia inwestycyjne,
- depozyty bankowe,
- rachunki maklerskie,
- dobrowolne fundusze emerytalne.

Tylko i wyłącznie od nas zależy, jaką formę inwestowania (oszczędzania) wybierzemy. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to decyzja bardzo ważna. To właśnie od tego wyboru będzie zależało, jakie będziemy ponosili ryzyko, jakie będą koszta obsługi i na jakie zyski możemy liczyć. Na szczęście po spełnieniu określonych warunków, możemy nasze pieniądze przenosić pomiędzy instrumentami, co dla wielu może mieć bardzo duże znaczenie.

Jakie są zalety IKE

Do największych zalet Indywidualnych Kont Emerytalnych możemy zaliczyć przede wszystkim fakt, że od zysków uzyskanych w wyniku inwestowania, nie musimy płacić tzw. podatku Belki. Wynosi on 19%, więc przez cały okres inwestowania, możemy dzięki temu o wiele bardziej powiększyć nasz budżet. Kolejną zaletą jest fakt, że wpłacone pieniądze możemy przenosić między różne instrumenty finansowe. Na początku oszczędzania, możemy więc nieco bardziej zaryzykować i wpłacać pieniądze np. do funduszy inwestycyjnych, a gdy będziemy zbliżać się do emerytury, możemy nasze oszczędności przenieść do bardziej „spokojnych” instrumentów, jakim jest np. lokata bankowa.

Z całą pewnością Indywidualne Konto Emerytalne jest instrumentem finansowym, nad którym każdy powinien się zastanowić. Pozwala on bowiem na uzyskanie dodatkowych środków na swoją emeryturę, przy stałych, nawet niezbyt wysokich wpłatach.

SPRAWDŹ OFERTĘ KONTA IKE W NN INVESTMENT PARTNERS
0 Komentarze