Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
  • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
  • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
  • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
  • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
  • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
  • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Dlaczego nasze emerytury będą coraz niższe


Ucząc się czy pracując, niezbyt często myślimy o naszej emeryturze. Dopiero gdy coraz bardziej zbliżamy się do momentu zakończenia naszej aktywności zawodowej, temat ten coraz częściej pojawia się w naszych myślach czy rozmowach. Oczywiście wyobrażamy sobie, że będzie to dla nas wspaniały czas, podczas którego będziemy realizować nasze marzenia, spotykać się z rodziną czy przyjaciółmi. Jednakże czy u każdego z nas życie na emeryturze będzie tak właśnie wyglądało? Na pewno nie. A wszystko przez jeden dosyć ważny element - finanse.
Jak podają eksperci finansowi, przyszli emeryci nie mają co spodziewać się jakichś wysokich emerytur z budżetu państwa. Mówi się, że mężczyźni będą otrzymywać świadczenia w wysokości 30-40 % ostatnich zarobków a kobiety jeszcze mniej. Oczywiście są to wyliczenia niezbyt dokładne i pewne, ale raczej nie będą się różnić od realiów. Dlaczego tak się dzieje? Postaramy się to wyjaśnić.

Chociaż dzisiejsi emeryci często narzekają na wysokość swoich świadczeń, to powinni oni czuć się szczęśliwcami. Albowiem ich świadczenia w porównaniu z przyszłymi emerytami są relatywnie wysokie. A wszystko przez kilka problemów, z jakimi będzie musiał w przyszłości zderzyć się Rząd. Otóż pierwszym z nich jest struktura demograficzna z jaką mamy do czynienia w naszym kraju. Otóż mówiąc najprościej, rodzi się w Polsce za mało dzieci. A więc coraz mniej osób wchodzi na rynek pracy i płaci składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. A to właśnie z bieżących wpłat ZUS wypłaca emerytury. Jeśli tych wpłat jest mało, nie będzie z czego wypłacać świadczeń. Gdy dodamy to tego coraz więcej osób na emeryturze, zobaczymy jak wielki jest to problem.

Drugim problemem z jakim spotykamy się w naszym kraju, jest dosyć duża emigracja. Po prostu ludzie wyjeżdżają pracować do innych krajów, gdyż tam zarobki są lepsze. A więc zasilają oni swoimi składkami budżety państw, w których pracują. Zwróćmy uwagę, że na emigrację decydują się zwykle osoby młode, w najlepszym wieku “produkcyjnym”. Z całą pewnością w polskim systemie emerytalnym bardzo brakuje składek, które mogliby płacić, gdyby zdecydowali się podjąć pracę w kraju. Musimy też pamiętać, że żyjemy coraz dłużej. W związku z tym, Zakład Ubezpieczeń Społecznych także musi wypłacać pieniądze dłużej. A więc wpłacone przez nas składki są potem przeliczane na miesięczną emeryturę, licząc dłuższy okres czasu, niż to miało miejsce jeszcze kilkanaście lat temu.

Gdy dodamy te wszystkie czynniki do siebie, łatwo zrozumiemy, że na wysoką emeryturę z budżetu państwa nie mamy co liczyć. Po prostu nie będzie pieniędzy, byśmy dostawali duże świadczenie emerytalne. Dlatego aby mieć spokojne życie na emeryturze pod względem finansowym, musimy o nią zadbać sami, oszczędzając na różne sposoby.0 Komentarze