Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
  • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
  • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
  • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
  • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
  • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
  • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Dlaczego oszczędzanie na lokatach jest bezpieczne


Jeszcze kilkanaście lat temu, zdecydowana większość naszych oszczędności lokowana była w bankach. Nasza świadomość związana z oszczędzaniem i inwestowaniem była stosunkowo niska, a ponadto na polskim rynku nie było zbyt dużo instrumentów finansowych, dzięki którym mogliśmy pomnażać nasze pieniądze. Dzisiaj sytuacja ta się zmieniła. Mamy duży wybór jeśli chodzi o inwestowanie czy oszczędzanie. Ale w dalszym ciągu bardzo dużo osób jest wierna bankowym lokatom i to właśnie na nich opiera swoje oszczędzanie. A wszystko dlatego, że lokaty są bardzo bezpiecznym instrumentem finansowym, a zdecydowana większość z nas bardzo sobe bezpieczeństwo ceni.
Co sprawia, że lokaty są tak bezpiecznym instrumentem finansowym? Oczywiście Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jest to instytucja, która zapewnia wypłatę depozytów nawet jeśli bank w którym mieliśmy wpłacone pieniądze upadnie. Sytuacja taka będzie miała miejsce, jeśli ich wysokość nie przekracza 100 tys EURO. Jeśli mamy na lokatach więcej niż wspomniana kwota, wtedy możemy mieć problem z jej odzyskaniem. Ale nie oznacza to, że jej nie dostaniemy. Jednakże dla naszego bezpieczeństwa, jeśli mamy więcej niż 100 tys EURO i chcemy te pieniądze wpłacić na lokatę, lepiej załóżmy dwie, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że w razie problemów pieniądze do nas wrócą.

Na pewno wiele osób zastanawia się, ile pieniędzy ma do swojej dyspozycji Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Czy jest to suma wszystkich lokat jakie są wpłacane do banków? Oczywiście nie. Kwota jaką dysponuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny to około 3% wszystkich lokat bankowych. Nie jest to więc pełne ich zabezpieczenie. Musimy jednak wziąć pod uwagę fakt, że istnieje minimalne prawdopodobieństwo, że wszystkie banki upadną w tym samym czasie. Polski system bankowy jest bardzo bezpieczny, co wielokrotnie podkreślała Komisja Nadzoru Bankowego. Jednakże nawet gdyby upadł jakiś duży bank, w którym zgromadzonych jest bardzo dużo depozytów i w skarbcu BFK nie ma pieniędzy na ich zwrot, może on skorzystać z innych środków. Mówimy tu np o pożyczce z Narodowego Banku Polskiego, lub o dotacji z budżetu państwa.

Jeśli masz oszczędności i chcesz je ulokować w jak najbardziej bezpieczny sposób, lokata jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Jednakże nie spodziewaj się jakichś oszałamiających zysków, jakie dzięki niej uzyskasz. Ich oprocentowanie jest bowiem bardzo niskie i rzadko przekracza wysokość inflacji. Jednak jeśli chodzi o bezpieczeństwo, nie ma lepszego instrumentu finansowego, więc w dalszym ciągu wiele osób z niego korzysta.0 Komentarze