Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
  • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
  • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
  • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
  • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
  • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
  • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Finanse osobiste: jak dobrze nimi zarządzać?


Zarządzanie własnymi finansami najczęściej wydaje się nam dziedziną tak samo naturalną i "automatyczną", jak chociażby żywienie czy inne wymiary naszego codziennego życia. Statystyki dowodzą, że ogromna większość Polaków jest przekonana, iż potrafi odpowiednio zarządzać swoimi finansami osobistymi. Jednocześnie jednak dane statystyczne obrazują ogromne luki w edukacji finansowej członków naszego społeczeństwa, co w oczywisty sposób przekłada się na finanse osobiste Polaków.
Można tutaj wymienić chociażby takie faktory, jak rosnące zadłużenie, coraz większa liczba osób popadających w tak zwaną spiralę zadłużenia, brak oszczędności czy też wreszcie nieumiejętne inwestowanie pieniędzy.

Co więc przede wszystkim warto wiedzieć na temat skutecznego zarządzania swoim osobistym budżetem? Oto krótki poradnik poświęcony tej tematyce.

Jak efektywnie zarządzać własnymi finansami?
Po pierwsze: kredyty i pożyczki nie są zwykłymi usługami

Jeszcze jakiś czas temu banki były powszechnie uznawane za tzw. instytucje zaufania publicznego. Warto jednak mieć świadomość, że te czasy już dawno odeszły do przeszłości. Aktualnie banki są po prostu firmami komercyjnymi, którym zależy na osiąganiu jak największych zysków a podstawowe źródło tych zysków to oczywiście kredyty. Do tego dochodzą jeszcze firmy pożyczkowe.

W realiach wszechobecnego marketingu, "łatwych kredytów gotówkowych na dowolny cel", "szybkich pożyczek", "ofert dopasowanych do Twoich potrzeb" itd, łatwo jest zapomnieć, że zadłużanie się zawsze powinno stanowić opcję, którą rozważamy na samym końcu. Dostępne dane dowodzą, że Polacy najczęściej rujnują swoje finanse osobiste właśnie z powodu zaciągania kolejnych kredytów lub pożyczek na cele konsumpcyjne, w co oczywiście wliczają się także zakupy ratalne.

Po drugie: oszczędzanie

Wiele osób jest przekonanych, że w ich osobistym budżecie po prostu nie ma miejsce na żadne oszczędności. Oczywiście, w ogromnej większości wypadków jest to błędne przeświadczenie. Rzecz w tym, aby niejako "zmusić się" do oszczędzania. Dobrym pomysłem może być np. założenie programu budowania kapitału, który będzie automatycznie pobierał określoną kwotę z konta w każdym miesiącu i z którego nie można dokonywać wypłat. Inny pomysł to zablokowanie dostępu do konta oszczędnościowego przez internet: w banku można określić, które z naszych rachunków chcemy widzieć online. Brak łatwego dostępu do konta oszczędnościowego przy jednoczesnym ustawieniu zlecenia stałego na comiesięczne wpłaty na rachunek oszczędnościowych to jedna z najlepszych metod na "automatyczne" oszczędzanie.

Po trzecie: codzienne wydatki

Konieczność monitorowania codziennych wydatków wydaje się czymś banalnym i oczywistym. A jednak większość osób nie potrafi tego robić. Warto więc mieć świadomość, że istnieje wiele ciekawych i pożytecznych aplikacji, które znacząco ułatwiają kontrolę domowego budżetu. Taka aplikacja może np. bilansować nasze wydatki i dochody, wskazywać nam pobliskie sklepy, w których w danym momencie produkty znajdujące się na naszej liście zakupów są najtańsze, działać jako swoisty GPS w trakcie robienia zakupów oraz wiele więcej. Korzystanie z możliwości, jakie oferuje nowoczesna technologia, to z pewnością lepsza i bardziej dochodna forma kontroli jeżeli chodzi o finanse osobiste, niż samodzielne robienie list zakupów i codzienne podliczanie wydatków kalkulatorem.

Po czwarte: inwestowanie

Inwestowanie kapitału to kwestia trudna: pewne i bezpieczne metody przynoszą znikomy zysk, natomiast te potencjalnie bardziej opłacalne wiążą się z ryzykiem straty. Co wybrać? Istnieją rozwiązania pośrednie, które na ogół nie są znane statystycznemu konsumentowi. Np. zamiast lokaty bankowej czy obligacji skarbowych można zainwestować w obligacje korporacyjne: ryzyko jest porównywalne (czyli znikome), ale zyski potrafią być już wyraźnie wyższe.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o finansach osobistych i doradztwie kredytowym, wejdź na stronę https://tomaszwostal.pl/ i sprawdź więcej informacji.0 Komentarze