Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość




- - - - -

Ile pieniędzy możemy wypłacić z bankomatu


Jak pokazują statystyki, coraz częściej korzystamy z bankomatów. Systematycznie zwiększa się ilość bankomatów jak i kwota, jaką z nich wypłacamy. Dla przykładu w roku 2019 było to aż 345 mld zł. Nie zapominajmy też, że za pomocą bankomatu możemy wpłacać pieniądze na konto. Ale wypłaty pieniędzy, są o wiele bardziej popularne. Na pewno wiele osób zastanawiało się, ile pieniędzy możemy wypłacić z bankomatu. Postaramy się odpowiedzieć a to pytanie.
Na kwotę jaką możemy wypłacić z bankomatu wpływ ma kilka czynników. Najważniejszy, to oczywiście suma pieniędzy jaką mamy do dyspozycji na naszym rachunku. Na pewno nie będziemy mogli wypłacić więcej. Bierzemy tu pod uwagę pieniądze zgromadzone na rachunku, jak i ewentualny debet lub kredyt w rachunku. Kolejnym czynnikiem jaki wpływa na kwotę jaką możemy z bankomatu pobrać, jest limit transakcji jaki mamy ustawiony na naszm rachunku. I tu mamy pod tym względem pełną dowolność. Oczywiście jeśli pozwala nam na to regulamin banku w którym mamy rachunek. Ustalamy taki limit transakcji, który według nas będzie najbardziej nam pasował. Co ważne, limity te możemy w każdej chwili zmienić, nawet za pomocą bankowości elektronicznej. Pamiętajmy, że limity mają za zadanie chronić nasze pieniądze. Jeśli nasza karta debetowa czy kredytowa dostanie się w niepowołane ręce, możliwa będzie wypłata gotówki tylko do wysokości limitu. A więc złodziej czy osoba która naszą kartę znalazła, nie będzie mogła w całości „opróżnić” naszego konta. Dlatego nie ustalajmy zbyt wysokich limitów, a jeśli będziemy potrzebować większej gotówki, zawsze możemy limity zmienić.

Na ilość pieniędzy jaką możemy wypłacić z bankomatu, wpływ będzie też miała sama maszyna a raczej ilość gotówki jaka się w niej znajduje. Powiedźmy od razu, że w bankomacie może znajdować się nawet kilkaset tysięcy złotych. Jednakże nie zawsze właściciele bankomatów uzupełniają jego zasoby do pełna. Oczywiście chodzi o względy bezpieczeństwa. Banki wiedzą ile pieniędzy każdego dnia wypłaca się z danego bankomatu i „ładują” do niego tyle gotówki, aby z jednej strony nie było jej za dużo, a z drugiej aby jej nie zabrakło. Może się więc okazać, że gdy będziemy chcieli wypłacić z niego jakąś większą kwotę, gotówki po prostu w nim zabraknie.

Jak widać, ilość pieniędzy jaką możemy wpłacić z bankomatu zależy od kilku czynników. Pamiętajmy też, że jeśli chcemy wypłacić w gotówce większą kwotę, lepiej to zrobić bezpośrednio w oddziale banku. Jest to na pewno mniej czasochłonne a także bardziej bezpieczne.



0 Komentarze