Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Ile powinniśmy mieć oszczędności

oszczędności oszczędzanie

Jak podają różnego rodzaju statystyki, z każdym rokiem rośnie świadomość finansowa Polaków. Przejawia się to min. większą skłonnością do oszczędzania. Na pewno mają na to też wpływ większe zarobki, dzięki którym mamy większe szansę na oszczędzanie. Ale zastanówmy się, ile powinniśmy mieć oszczędności, by czuć się bezpiecznym pod względem finansowym.
Oszczędzanie powinniśmy podzielić na kilka grup. Po pierwsze, gromadzimy pieniądze by zrealizować konkretny cel. Może być nim np samochód. A więc co miesiąc odkładamy jakieś środki, by po jakimś czasie mieć wystarczającą ilość pieniędzy, by zrealizować zakup. W tym wypadku powinniśmy sobie podzielić kwotę jaka będzie nam potrzebna przez okres czasu gdy chcemy kupić nasze auto i będziemy wiedzieć ile każdego miesiąca musimy zaoszczędzić. Po drugie, staramy się oszczędzać z myślą o naszej emeryturze. W tym wypadku, powinniśmy zacząć oszczędzanie jak najwcześniej i wskazane jest, aby korzystać z jakiegoś programu, który daje nam wymierne korzyści finansowe - np Indywidualne Konto Emerytalne. Korzyścią jest tu chociażby fakt, że od naszych zysków nie musimy płacić podatku. Ilość pieniędzy jaką powinniśmy odkładać na takie konto, jest oczywiście indywidualną sprawą, ale powinna to być kwota, dzięki której zgromadzimy tyle pieniędzy, by nie odczuć różnicy w naszych przychodach na konto po zakończeniu aktywności zawodowej. W określeniu tej kwoty mogą nam pomóc różnego rodzaju kalkulatory, które możemy znaleźć w sieci internetowej. Dla przykładu, jeżeli zakładamy że nasza ostatnia pensja będzie wynosiła 4 000 zł, a z ZUS-u otrzymaliśmy informacje że nasza emerytura będzie wynosić 2 000 zł, a więc musimy zgromadzić tyle oszczędności, by mieć do dyspozycji co miesiąc dodatkowe 2 000 zł. Oczywiście mówimy o kwotach szacunkowych, gdyż nigdy do końca nie wiemy, ile będziemy zarabiać i ile będzie wynosić nasza emerytura z ZUS.

W naszym życiu powinniśmy się także skupić na oszczędzaniu na tzw “czarną godzinę:. Chodzi o to, by mieć oszczędności, które pozwolą nam na normalne funkcjonowanie w przypadku utraty pracy, choroby czy innych wypadków losowych. Musimy mieć “poduszkę finansową” z której będziemy mogli skorzystać zanim znajdziemy nową pracę, czy też powrócimy do zdrowia. Ile środków powinniśmy na taki cel zaoszczędzić? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dużo zależy tu od naszego zawodu czy wieku. Jeżeli w naszym zawodzie łatwo jest znaleźć pracę, nasza finansowa poduszka może być nieco mniejsza, niż w przypadku osoby, która pracuje w zawodzie w którym trudno szukać nowych propozycji pracy. Jeżeli jesteśmy młodzi, nasza finansowa poduszka może być mniejsza, gdyż mamy większe szanse znalezienia nowej pracy. Wraz z upływem naszych lat, powinniśmy gromadzić więcej pieniędzy, gdyż pracodawcy mniej łaskawym okiem patrzą wtedy na nowych pracowników. Idealnym rozwiązaniem jest sytuacja, gdy mamy zgromadzone środki finansowe, które pokryją nasze roczne dochody. Minimalna ilość zaoszczędzonych pieniędzy jaka powinna być do naszej dyspozycji to równowartość naszych trzymiesięcznych dochodów, chociaż jest to kwota niezbyt duża.

Pamiętajmy, że w oszczędzaniu najważniejsza jest systematyczność. Dlatego starajmy się odkładać pieniądze każdego miesiąca, najlepiej tworząc odpowiednie zlecenie na naszym koncie. Będziemy mieli wtedy pewność, że w nieprzewidzianych wypadkach będziemy mieli wystarczającą ilość pieniędzy, aby normalnie funkcjonować do momentu, gdy nasza sytuacja się ustabilizuje.0 Komentarze