Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Jak bezpiecznie pomnażać oszczędności


Jeżeli mamy jakieś oszczędności, chcielibyśmy by było ich coraz więcej. W związku z tym, szukamy różnych instrumentów finansowych, dzięki którym nasze pieniądze będą pomnażane. Jednakże jak każdy wie, inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Czasami jest to ryzyko minimalne, ale czasami bardzo duże. Większość z nas nie chce tracić swoich pieniędzy i w związku z tym, zdecydowanie największą popularnością cieszą się te instrumenty finansowe, które dają nam jak największą pewność, że nie stracimy naszych oszczędności.
Takie inwestowanie bez dużego ryzyka, ma jednakże jedną wadę. Nie możemy spodziewać się bowiem jakichś wielkich zysków. Jeżeli więc nie należymy do „ryzykantów”, to na pewno nasze oszczędności nie będą przyrastać w szybkim tempie. Jednak w długim okresie czasu, nawet takie bezpieczne produkty finansowe, pozwolą nam na zgromadzenie sporej sumki na naszym koncie. Poniżej prezentujemy najbardziej popularne bezpieczne produkty finansowe.

Lokata bankowa

Z całą pewnością, to jeden z najbardziej popularnych produktów bankowych. Dzięki lokacie, mamy sposobność pomnażania naszych oszczędności, praktycznie bez ryzyka. Albowiem pieniądze wpłacone do banku na lokatę, są zabezpieczane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, więc mamy pewność, że złożone w banku oszczędności wrócą do nas z powrotem. Decydując się na założenie lokaty, oddajemy do banku pieniądze, na określony okres czasu, a bank w zamian wypłaci nam odsetki, które są naszym zyskiem. Lokaty można zakładać na różny okres czasu - od kilkudniowych do nawet kilkuletnich. Mamy także do wyboru dwa rodzaje oprocentowania – zmienne i stałe. Jeżeli zdecydujemy się na ten pierwszy wariant, w czasie trwania lokaty oprocentowanie może się zmienić – może wzrosnąć lub spaść. Zależy to przede wszystkim od tego czy Rada Polityki Pieniężnej będzie zmieniała oprocentowania bazowe lub nie. Natomiast wybierając oprocentowanie stałe, mamy pewność że nie zmieni się ono do końca trwania lokaty. Musimy pamiętać, że gdy wybierzemy pieniądze wcześniej niż założyliśmy na początku, bank może nie wypłacić nam należnych nam odsetek. Wpłacając pieniądze na lokatę, nie możemy spodziewać się jakichś wielkich zysków. Zazwyczaj są one oprocentowane tylko nieco wyżej niż poziom inflacji, a czasami oprocentowanie jest nawet niższe niż inflacja. Warto więc szukać promocyjnych ofert w bankach, gdzie możemy uzyskać lepsze zyski i właśnie tam założyć lokatę. Nie można zapomnieć o tym, że zyski uzyskane z lokat, są opodatkowane tzw. podatkiem Belki, który bank automatycznie od nas pobierze.

Konto oszczędnościowe

Konta oszczędnościowe pojawiły się w naszych bankach stosunkowo niezbyt dawno. Kiedyś mieliśmy w tych instytucjach tylko zwykłe rachunki oszczędnościowo rozliczeniowe, na które wpływała nasza pensja, renta czy emerytura. Konto to było oprocentowane, ale na bardzo niski procent. Natomiast później banki obniżyły oprocentowanie ROR-ów praktycznie do zera, a w zamian za to zaczęły oferować swoim klientom konta oszczędnościowe. Na konto to możemy odsyłać część naszych pieniędzy z rachunku podstawowego i w ten sposób pomnażać nasze oszczędności. Tym bardziej, że konta te są oprocentowane. Jednakże podobnie jak w przypadku lokat, oprocentowanie nie jest zbyt wysokie i na wielkie zyski nie mamy tu co liczyć. Jednakże w porównaniu z lokatami, konto oszczędnościowe ma jedną wielką zaletę. Jeżeli wybierzemy z niego pieniądze, bank i tak wypłaci należne nam odsetki. Zwykle bez żadnych opłat możemy wybierać w ciągu miesiąca pieniądze jeden raz, czasami dwa razy. Pieniądze zgromadzone na koncie oszczędnościowym są zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, więc nawet gdyby bank zbankrutował i tak uzyskamy z powrotem nasze pieniądze. Podobnie jak w przypadku lokat, zyski z konta oszczędnościowego podlegają opodatkowaniu, więc będą one pomniejszone w czasie naliczania.

Obligacje Skarbu Państwa

Wcześniej opisywane produkty oszczędnościowe, były oferowane przez banki. Aby zdywersyfikować nasze inwestycje, jednocześnie nie zwiększając ryzyka, możemy zainteresować się Obligacjami Skarbu Państwa. Są one emitowane przez Rząd, aby pokryć dziurę budżetową. Mówiąc prościej, Państwo pożycza pieniądze, by finansować bieżącą działalność czy też różnego rodzaju inwestycje. Zyski jakie możemy uzyskać dzięki Obligacjom, w dużej mierze zależy od tego, w jakiej kondycji finansowej znajduje się kraj, który je emituje. Im bardziej sytuacja w danym państwie jest stabilna, tym niższe zyski możemy uzyskać. Obligacje emitowane są nawet na okres 10 lat lub dłużej, jednakże najbardziej popularne zwykle są te wydawane na okres od 1 do 3 lat. Zazwyczaj Obligacje na krótki okres czasu, mają oprocentowanie stałe, natomiast te na długi okres mają oprocentowanie zmienne

Kryptowaluty

Co prawda kryptowaluty nie należą do bezpiecznych inwestycji, jednak warto zastanowić się nad zakupem nawet małych ilości najpopularniejszych walut cyfrowych. Historia pokazała, że kryptowaluty mogą zapewnić duży zysk przy małych nakładach pieniężnych. Możliwe, że inwestując nawet małe kwoty w tak innowacyjną branże, za kilka lat okaże się, że uzbieraliśmy bardzo satysfakcjonujące pieniądze. Kryptowaluty można kupić na giełdach i platformach internetowych, takich jak Bitbay, Coinbase (odwiedź platformę) czy Binance (czytaj szczegółową recenzję giełdy). Jeżeli zdecydujesz się na inwestycje w wirtualne waluty, pamiętaj, że wahania kursów są dosyć spore i oprócz potencjalnie dużych zysków z inwestycji, musisz także brać po uwagę możliwość utraty nawet wszystkich środków.0 Komentarze