Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Jak skutecznie oszczędzać na rachunkach?


Z danych statystycznych GUS z 2017 roku wynika, iż polska rodzina każdego miesiąca przeznacza aż 1 000 złotych na miesięczne rachunki. Jest to dość duża kwota biorąc pod uwagę to, że średnia pensja to kwota około 3 000 złotych. Jeśli zaczniesz oszczędzać na tego rodzaju opłatach, z pewnością nie będziesz musiał wydawać jednej trzeciej swojej pensji na rachunki. Zdecydowanie mniejsze zużycie prądu czy wody z czasem korzystnie wpłynie na zasób domowego budżetu.
W natłoku codziennych spraw nie myślimy o tym, ile wody marnujemy każdego miesiąca. Nie zastanawiamy się również ile prądu zabiera nieużywana ładowarka podłączona do gniazdka. Gdy zmienisz swoje podejście, z czasem zdasz sobie sprawę ile kosztuję cię lenistwo. Początkowo może być ciężko, ale się nie poddawaj bo każdy zły nawyk można zmienić. Musisz tylko chcieć! - komentuje ekspert Mikrorata.pl. Ewelina Nadworna.

Bądź bardziej świadomy i stale przeliczaj!

Zapominasz odłączyć od prądu ładowarki do laptopa, mikser cały czas jest podłączony, a ostatnio użyłeś go miesiąc temu czy może podczas kąpieli nalewasz do wanny aż 20 litrów wody? Z pewnością możesz przyznać się do jednej z wyżej wymienionych rzeczy. Musisz starać się to zmieniać. Twój portfel z czasem może odczuć różnicę, gdy będziesz oszczędzał więcej prądu czy wody. Ważnym aspektem przy zmienianiu złych nawyków jest systematyczność. Przekonaj do tego również innych domowników. Jeśli mieszkasz z 3 innymi osobami, a każda z nich zaoszczędzi na wodzie około 80 groszy dziennie, to po 12 miesiącach twój portfel może być pełniejszy o całe 1 170 złotych. W skali 5 lat jest to aż 6 tysięcy złotych! Sam widzisz, że warto jest oszczędzać.

Długofalowe decyzje

Większość z nas nie zastanawia się na co dzień ile energii czy wody zużyło się danego dnia. W jednym miesięcy wydamy na opłaty 200 zł, a w drugi tylko o 20 złotych więcej. Tutaj ważne jest myślenie długofalowe. Zacznij zliczać swoje wydatki w skali całego roku, a nie w perspektywie dwóch czy trzech miesięcy. Czyż nie lepiej byłoby wydać zaoszczędzone pieniądze na rożnego rodzaju przyjemności?

Najczęściej to lenistwo i wygoda utrudnia nam oszczędzanie. Nigdy nie odłączasz ładowarki od kontaktu bo może zaraz będzie potrzebna? Zapominasz odłączyć nieużywanego radia? Jeżeli tak właśnie jest, staraj się to stopniowo zmieniać. W przeciwnym wypadku lenistwo może cię sporo kosztować.

Na jakich opłatach możesz jeszcze zaoszczędzić?

Krajowy Rejestr Długów przeprowadził badanie, z którego wynika, iż przeciętny Kowalski opłaca miesięcznie aż 8 różnych rachunków. Najczęściej płacimy za prąd oraz telefon. Z danych wynika, iż około 96 procent ankietowanych wydaje miesięcznie około 100 złotych na telefon. Znacznie mniej wydajemy na media bo tylko 56 złotych – dodaje ekspert Mikrorata.pl. Płacąc 100 złotych za abonament każdego domownika 4 osobowej rodziny miesięcznie wydamy aż 400 złotych. Kupując pakiet rodzinny możesz sporo zaoszczędzić. Rozwiąż poprzednią umowę, a następnie zadzwoń do operatora i zapoznaj się ze szczegółami tego rodzaju ofert.

Oszczędzanie na rachunkach początkowo może nie być takie proste. Z upływem czasu na koncie może zostać spora suma pieniędzy. Wpłynie to pozytywnie na domowy budżet.

Pamiętaj, że kontrolując zużycie prądu czy wody dbasz nie tylko o swoje domowe finanse, ale również o środowisko. Działaj świadomie! - komentuje ekspert Mikrorata.pl.


Więcej informacji na temat pożyczek można znaleźć na stronie: https://mikrorata.pl/


***

Mikrorata.pl to platforma umożliwiająca uzyskiwanie krótkoterminowych pożyczek online na przejrzystych zasadach. Łączy ze sobą korzyści oferty bankowej i dostępnych powszechnie szybkich pożyczek. Formalności ograniczone są do minimum: wystarczy dowód, konto osobiste oraz numer telefonu.

WERONIKA LECHAŃSKA0 Komentarze