Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość




- - - - -

Jak wysoki powinien być nasz fundusz awaryjny


Gdy chodzimy do pracy lub prowadzimy własną firmę, rzadko bierzemy pod uwagę, że na skutek nieprzewidzianych zdarzeń możemy stracić możliwość zarabiania pieniędzy. I dlatego często “budzimy się z ręką w nocniku” gdy do takiego nieprzewidzianego zdarzenia dojdzie. A przecież każdemu z nas może przytrafić się choroba czy też firma w której pracujemy zbankrutuje. Dlatego każdy z nas powinien zbudować sobie fundusz awaryjny, który wspomoże nas w tej trudnej sytuacji.
Fundusz awaryjny zwany inaczej poduszką finansową powinien być tworzony już od momentu rozpoczęcia pracy. Nie będziemy musieli wtedy odkładać wiele pieniędzy, by go budować. Można tylko zastanawiać się, w jakiej minimalnej wysokości fundusz powinniśmy zbudować. Oczywiście jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie ma. I każdy będzie inaczej rozumiał to pojęcie. Na pewno dużo zależy też od naszego wieku, statusu rodzinnego czy wykonywanego zawodu. Jeżeli jesteśmy “singlami” i mamy zawód w którym łatwo znaleźć pracę, nasza minimalna poduszka finansowa powinna mieć wysokość naszych trzymiesięcznych dochodów. Jeżeli mamy rodzinę a nasza pensja stanowi główne źródło jej utrzymania - nasz fundusz awaryjny powinien wynosić co najmniej nasze sześciomiesięczne dochody. Oczywiście nie ma górnej granicy naszego funduszu. Im będziemy mieli na nim zgromadzonych więcej środków - tym lepiej. Najlepiej można więc powiedzieć że powinniśmy mieć tyle pieniędzy na “czarną godzinę” by czuć się bezpiecznie pod względem finansowym.

Można się jeszcze zastanowić gdzie lokować pieniądze, które są naszym funduszem awaryjnym. Na pewno nie powinniśmy przetrzymywać tych pieniędzy w domu, gdyż na skutek inflacji relatywnie tracą one na swojej wartości. Najlepiej wpłacić je do banku gdzie mamy do nich stosunkowo łatwy dostęp, a ponadto dostaniemy jakieś pieniądze w postaci odsetek. Oczywiście i tutaj należy szukać odpowiednich ofert, gdyż oprocentowanie wielu kont oszczędnościowych czy lokat także jest niższe od inflacji. Dlatego powinniśmy być czujni i szukać odpowiednich ofert i okazji, by nasz fundusz awaryjny nie zmniejszał się. I pamiętajmy jeszcze o jednym. Nasza poduszka finansowa powinna być “ruszona” tylko w ostateczności. Nie przeznaczajmy pieniędzy w niej zgromadzonych na urlop, czy okazyjny zakup mebli. Są to pieniądze które mają wspomagać nasz domowy budżet gdy będziemy znajdować się w kłopotach finansowych. Najlepiej więc by nie używać zgromadzonych w niej pieniędzy nigdy.



0 Komentarze