Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Karta debetowa a kredytowa - czy znasz różnice między nimi?


Coraz częściej dokonujemy transakcji bezgotówkowych, które aktualnie mają już sporą przewagę nad tymi gotówkowymi, a karty, które nosimy w portfelach zaczynają powoli wypierać banknoty i bilon. Czym różnią się karty debetowe od kredytowych? Odpowiadamy.
Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to produkt finansowy, który możemy uzyskać w banku lub firmie pozabankowej. Do jej uruchomienia wystarczy złożenie wniosku. Aby to zrobić, wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej, umówić się na rozmowę telefoniczną z konsultantem lub odwiedzić placówkę bankową.

Karta kredytowa jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć kontrolę nad swoimi wydatkami, stawiają na bezpieczeństwo transakcji, a przy okazji chcą skorzystać z wielu dostępnych promocji, np. https://axi-card.pl/promocje. Jest także przydatna w podróży - umożliwia płatności w obcych walutach po kursie znacznie bardziej korzystnym niż w kantorze. Jest także dużym ułatwieniem w przypadku wypożyczania samochodu za granicą - większość wypożyczalni wymaga posiadania karty kredytowej.

Dodany obrazek

Dzięki karcie kredytowej możesz uzyskać dostęp do dodatkowych środków finansowych - możesz wykorzystać je w wysokości zgodnej z limitem, który został określony w umowie. Jeśli jednak limit ten jest niewystarczający, większość firm umożliwia złożenie wniosku o zwiększenie limitu, który, w zależności od zdolności kredytowej klienta i dotychczasowej historii spłat, jest przyznawany bądź nie.

Czym jest karta debetowa?

Innym rodzajem karty płatniczej jest karta z limitem debetowym. Jest również bardzo popularnym produktem finansowym wśród osób, które korzystają z oferty banków czy firm pozabankowych. W podstawowym wariancie karta debetowa służy do dokonywania transakcji za pośrednictwem pieniędzy dostępnych na koncie. Można jednak uruchomić tzw. limit debetowy i uzyskać dostęp do większej ilości środków. Z limitu możemy korzystać za pośrednictwem karty debetowej.

Dzięki karcie debetowej możemy łatwo i szybko pobrać gotówkę z bankomatu. Jest ona akceptowanym środkiem płatności w wielu sklepach, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych. Zapłacimy nią także przy wielu innych transakcjach, kupując np. bilety lotnicze. Wyjeżdżając często za granicę, warto rozważyć kartę wielowalutową, która umożliwia płatności po bardzo korzystnym kursie.

Karta kredytowa czy debetowa - którą wybrać?

To, która karta będzie lepsza, zależy od indywidualnych preferencji dotyczących poszczególnych instrumentów i rodzaju transakcji, jakich dokonujemy najczęściej. Warto wiedzieć natomiast, że karta debetowa wydawana jest na ogół do rachunku bankowego, a karta kredytowa nie wymaga jego posiadania. W przypadku wybierania gotówki z bankomatów za pośrednictwem karty kredytowej, będziemy musieli zapłacić prowizję. Jeśli użyjemy do tego karty debetowej, prowizja zostanie naliczona jedynie w sytuacji, gdy będziemy wybierać pieniądze w obcym bankomacie.0 Komentarze


Szukaj artykułów


Najnowsze komentarze