Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Kiedy należy zacząć oszczędzać na emeryturę


Już chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że nasza emerytura jaką dostaniemy ze Skarbu Państwa nie będzie zbyt wysoka. I z cała pewnością otrzymywane środki nie będą wystarczające do życia, do jakiego przyzwyczailiśmy się przed zakończeniem aktywności zawodowej. Dlatego na emeryturę powinniśmy oszczędzać samodzielnie. Kiedy powinniśmy zacząć oszczędzanie? Postaramy się to wyjaśnić.
Z pewnością spotkaliśmy się z określeniem „procent składany”. Doskonale obrazuje nam ono w jaki sposób możemy nawet dzięki niewielkim wpłatom, uzbierać dużą kwotę. Jednakże musimy zacząć oszczędzanie jak najwcześniej. Postaramy się do wytłumaczyć na przykładzie. Mikołaj zaczął oszczędzać w wieku 20 lat. Co miesiąc inwestował 200 zł. Jego inwestycje przynoszą mu zyski w wysokości 5% rocznie. Chce oszczędzać i inwestować do 60 roku życia, a więc przez 40 lat. Jaką kwotą będzie dysponował po tym czasie. Otóż będzie to 307 947,40 zł. Z tego wpłat własne będą wynosiły 96 200 zł. Pozostała kwota to będzie nasz zysk.

Robert zaczął oszczędzać na swoją emeryturę w wieku 40 lat. Także chce odkładać co miesiąc 200 zł, a oszczędzanie zakończyć w wieku 60 lat. Ile będzie miał do dyspozycji w tym wieku? Otóż będzie to 83 091,79 zł. Różnica jest więc ogromna. A ile musi odkładać miesięcznie Robert, aby zaoszczędzić podobną kwotę jak Mikołaj. Otóż musi to być każdego miesiąca około 740 zł. Na pewno o wiele łatwiej jest każdemu z nas odłożyć 200 zł miesięcznie niż 740 zł. Dlatego mamy już odpowiedź na nasze pytanie. Oszczędzanie powinniśmy zacząć jak najwcześniej. Dzięki temu, odkładając z naszego budżetu mniejsze kwoty, możemy mieć do dyspozycji więcej pieniędzy, które będą uzupełniać „dziurę budżetową” powstała po przejściu na emeryturę.

Na pewno wiele osób zastanawia się, gdzie lokować zaoszczędzone pieniądze. Na całe szczęście mamy tutaj bardzo dużo możliwości. Po pierwsze mamy do dyspozycji kilka prostych instrumentów inwestycyjnych. Dla początkujących, idealne wydają się tu Obligacje Skarbu Państwa. Są ono oprocentowane powyżej inflacji, więc nasze środki nie będą traciły na swojej wartości. Po jakimś czasie możemy inwestować w nieco bardziej skomplikowane instrumenty, albo w dalszym ciągu w najłatwiejsze, z którymi mieliśmy do czynienia już wcześniej. Po drugie, możemy nasze pieniądze powierzyć specjalistom, którzy na co dzień zajmują się inwestowaniem. Podpowiedzą nam oni jaka strategia będzie dla nas najważniejsza i na bieżąco będą informować nas o naszych zyskach. Najważniejsze jednak jest by zacząć oszczędzanie. Pamiętajmy, że im zrobimy to wcześniej, tym więcej środków zgromadzimy na naszą emeryturę.0 Komentarze