Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Kiedy warto przejść na emeryturę


Większość z osób pracujących na etacie lub prowadzących własną działalność gospodarczą, marzy o momencie, gdu osiągną oni wiek emerytalny i będą mogli przejść na zasłużony wypoczynek. Mamy nadzieję, że w tym czasie będziemy mogli wypoczywać, poświęcać więcej czasu dla rodziny czy na swoje hobby. Mamy również nadzieję, że będziemy niezależni finansowo i będzie stać na wszystko. Niestety rzeczywistość prawdopodobnie będzie wyglądała zupełnie inaczej.
Jak twierdzi większość specjalistów od finansów, nasz system emerytalny jest niezmiernie obciążony, i powoli staje się niewydolny. W związku z tym, możemy się spodziewać, że po zakończeniu naszej aktywności zawodowej, nie będziemy dostawać z budżetu państwa zbyt dużych pieniędzy. W związku z tym, można sobie zadawać pytanie, kiedy warto przejść na emeryturę. Albowiem odpowiedź na to pytanie, może okazać się niezwykle istotna, zwłaszcza dla naszego domowego budżetu.

Na początku musimy ustalić, od czego będzie zależała nasza emerytura. Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jest ona uzależniona od dwóch czynników. Po pierwsze od składek które płacimy w czasie naszej aktywności zawodowej. Im więcej zapłacimy, tym nasza emerytura powinna być wyższa. Po drugie, przy obliczaniu wysokości emerytury, bierze się pod uwagę średnią długość życia, którą podaje Główny Urząd Statystyczny. W związku z tym, gdy ZUS wylicza emeryturę, dzieli nasze wpłacone składki przez ilość lat, które prawdopodobnie spędzimy na emeryturze. W związku z tym, im wcześniej na emeryturę pójdziemy, tym będziemy dłużej emeryturę pobierać. A jeżeli ZUS będzie nam musiał płacić dłużej, tym na naszym koncie będą pojawiać się niższe kwoty. I to właśnie dlatego należy przemyśleć, czy tylko gdy osiągniemy wiek emerytalny, warto zwalniać się z pracy. Jak mówią eksperci, każdy przepracowany jeden rok powoduje, że nasza emerytura zwiększa się o 8%. Na pewno jest to kwota po którą “warto się schylić”.

Na całe szczęście świadomość związana z naszą emeryturą ciągle wzrasta i ludzie zaczynają rozumieć, że z budżetu państwa nie dostaną oni zbyt dużo pieniędzy. Dlatego też nie wszyscy decydują się na przejście na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego, a ponadto coraz więcej Polaków zaczyna samemu oszczędzać pieniądze na emeryturę.0 Komentarze