Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
 • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
 • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
 • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
 • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
 • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
 • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Lokaty krótkoterminowe: dlaczego się opłacają?

lokaty

Lokaty bankowe to produkty, które nie są dedykowane wyłącznie klientom indywidualnym. Banki chętnie przyjmują depozyty od przedsiębiorców, którzy – mając nadwyżkę finansową – liczą na pomnażanie zgromadzonego kapitału. Jeżeli chcesz zwiększyć płynność finansową w firmie poprzez wzrost oszczędności, postaw na lokaty krótkoterminowe. Sprawdź, dlaczego warto.
Lokaty tego typu cieszą się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Z uwagi na pewny zysk, są chętnie zakładane. To jednak nie jedyny powód, dla którego warto zainteresować się tego rodzaju produktami bankowymi.
 • Bezpieczeństwo kapitału
Lokaty krótkoterminowe to produkty, które wyróżniają się brakiem ryzyka związanego z utratą kapitału. Przedsiębiorca może mieć pewność, że – bez względu na wysokość wypracowanego zysku – otrzyma środki w całości (powiększone o odsetki).

Warto przy tym podkreślić, że pieniądze są bezpieczne również w przypadku upadłości banku. W razie takiej sytuacji Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) przekazuje wpłacone środki – kwota gwarantowanego depozytu wynosi równowartość do 100 tys. euro.
 • „Zamrożenie” środków tylko na krótki czas
Lokaty te można założyć już na okres 1 miesiąca. Taki minimalny czas jest dla wielu przedsiębiorców bardzo korzystny – nie powoduje bowiem „zamrożenia” środków na długo. Pozwala to oszczędzać, a jednocześnie zabezpieczyć się w razie pilnej potrzeby skorzystania z depozytu. Nawet, jeśli doszłoby do jego przedwczesnego zerwania, wówczas straty finansowej związane z utratą odsetek nie byłyby tak duże (jak np. w przypadku lokat długoterminowych).
 • Możliwość skorzystania z wyższego oprocentowania po podniesieniu stóp procentowych
Lokaty zakładane na krótki okres pozwalają uniknąć sytuacji, w której stałe oprocentowanie uniemożliwia skorzystanie z wyższego oprocentowania na skutek rosnących stóp procentowych.

Trudno jest stwierdzić, na ile prognozy ekonomistów sprawdzą się. Dlatego lokata krótkoterminowa pozwala na szybką reakcję i przeniesienie środków na produkt wyżej oprocentowany, gdy dojdzie do podwyżki stóp procentowych.
 • A może depozyt overnight?
Jeżeli firma posiada nadwyżkę finansową, możesz skorzystać ze specjalnych lokat krótkoterminowych, tzw. depozytów overnight. Otwierane w godzinach popołudniowych dnia roboczego, zamykane są automatycznie w godzinach porannych następnego dnia roboczego.

Taka lokata krótkoterminowa pozwala osiągnąć atrakcyjne zyski – wyliczane są w oparciu o stawkę referencyjną Polonia. Przykładowo tego rodzaju lokaty krótkoterminowe dla firm w ofercie Toyota Banku mają oprocentowanie wahające się w granicach od 0,49% (dla depozytu do kwoty 199 999,99 zł) do 0,84% (dla depozytu powyżej 500 000 zł)[1].

Depozyty overnight mogą być zakładane na dwa sposoby:
 • każdorazowo na wniosek przedsiębiorcy
 • w formie lokaty automatycznej – odnawianej każdego dnia przez czas trwania umowy.
Ta druga opcja jest dużo bardziej korzystna, ponieważ przedsiębiorca – w natłoku spraw biznesowych – nie musi pamiętać o otwieraniu lokaty. Środki są automatycznie transferowane i wracają na wskazany rachunek bankowy – tak codziennie przez wyznaczony okres.

[1] Dane na dzień 19.02.20180 Komentarze