Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze lokaty bankowej?


Wzrost stóp procentowych oznacza nie tylko zwiększenie odsetek kredytów, ale również pojawienie się korzystniejszych ofert na lokatach bankowych. Na co zwrócić uwagę i jak wybrać najlepszą lokatę?
Jak wybrać lokatę bankową?

Wybór lokaty bankowej powinien opierać się na kilku czynnikach, z których każdy ma duże znaczenie. Przede wszystkim warto pamiętać, że przed podpisaniem dokumentów należy dokładnie zapoznać się z zasadami działania lokaty: czy stracimy wszystkie środki w razie jej zerwania, ile wynosi oprocentowanie i wiele innych. Zapoznanie się z dokumentacją jest bardzo istotne!

Oprocentowanie ma znaczenie

Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia wysokości oprocentowania lokaty bankowej. W tym przypadku kwestia jest dość prosta: im jest ono wyższe, tym lepiej. Warto jednak zwrócić uwagę również na to, czy korzystne oprocentowanie nie jest związane z określoną kwotą, powyżej lub poniżej której nie będzie ono przysługiwać. Musimy tu wrócić do powyższego punktu i przypomnieć, że konieczna jest uważna lektura warunków lokaty!

Wygoda - czyli co?

Najlepsze lokaty charakteryzują się prostymi, zrozumiałymi i wygodnymi warunkami. Wśród nich znajduje się nie tylko korzystne oprocentowanie, ale również możliwość odnowienia lokaty oraz kwestie związane z jej zerwaniem: czy stracimy całe odsetki, czy może tylko ich proporcjonalną część?

Dużą zaletą jeśli chodzi o lokaty jest także możliwość dostępu z poziomu bankowości mobilnej. To pozwala na sprawdzenie warunków, a także uzyskanie informacji o obecnych odsetkach.

Lokata - czy zakładać ją osobno, czy razem z rachunkiem bankowym?

Ta kwestia jest ściśle powiązana z wyżej opisaną bankowością mobilną. Łącząc lokatę z rachunkiem bankowym możemy szybko i wygodnie sprawdzić wysokość posiadanych odsetek i nie tylko: w aplikacji czy na stronie banku zazwyczaj znajduje się wiele innych, przydatnych informacji. Nie bez znaczenia pozostaje również to, że warunki zakładania lokat bankowych (w tym również ich oprocentowanie) jest korzystniejsze dla osób, które posiadają konto w danym banku.

Dobrze wybrana lokata bankowa to forma bezpiecznego oszczędzania, dzięki której można odłożyć sporą kwotę tylko dlatego, że oszczędności "leżą" i pracują na siebie w banku. Dlatego też warto zwrócić baczną uwagę na wyżej opisane kwestie i tym samym upewnić się, że zyskamy jak najwięcej.

Więcej porad dotyczących lokat znajdziesz tutaj: polakoszczedza.pl/najlepsze-lokaty-ranking-lokat-bankowych/0 Komentarze