Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
  • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
  • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
  • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
  • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
  • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
  • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Piramida finansowa czyli jak nie dać się oszukać


Chyba nikt z nas nie lubi być oszukiwanym. Niestety bardzo często nasza niewiedza finansowa i brak spokojnego spojrzenia na różnego rodzaju oferty sprawiają, że inwestujemy nasze pieniądze w produkty, które z założenia mają wyłudzić od nas pieniądze, a my na pewno na nich nie zarobimy. Znakomitym przykładem mogą być tu piramidy finansowe. Postaramy się przedstawić czym one są i jak ich unikać.
Piramidy finansowe istnieją już od bardzo dawna. Jednak jako ich “ojca” uznaje się Włocha, niejakiego Ponziego. Po przybyciu do Stanów Zjednoczonych, zaczął on oszukiwać inne osoby, obiecując im ponadprzeciętne zyski, których oczywiście nigdy nie wypłacał. Jak więc działa piramida finansowa? Otóż jest to specjalnego rodzaju struktura, w której zyski osób do niej przystępującej, są uzależnione od wpłat tych osób, które przystąpią do niej później. Jak łatwo się domyśleć, osoby które do piramidy finansowej przystępują nie mają o tym “zielonego pojęcia” i liczą tylko na duże zyski, jakie uzyskają z inwestycji. W praktyce wygląda to następująco. Założyciel piramidy oferuje bardzo duże zyski z jakiejś inwestycji. Zgłaszają się do niego pierwsze osoby, które wpłacają pieniądze, a potem kolejne i kolejne. Często właśnie osoby które wpłaciły swoje środki “werbują” kolejnych inwestorów, obiecując im wysokie zyski. Twórca piramidy pierwszym osobom które zainwestowały wypłaca zyski (pochodzą one z wpłat od inwestorów), by uwiarygodnić całe przedsięwzięcie. Po jakimś czasie jednak przedsięwzięcie zaczyna się komplikować, gdyż coraz mniej przystępuje do struktury i zaczyna brakować pieniędzy na wypłaty zysków. W tym momencie twórca piramidy znika wraz z wpłaconymi środkami a inwestorzy pozostają bez pieniędzy i bez zysków. Zaczyna się robić afera i często sprawa trafia do organów ścigania, jednakże pieniądze są bardzo trudne do odzyskania.

Co więc robić, by nie wpaść w sidła takiej piramidy. Przede wszystkim zachowajmy zdrowy rozsądek. Jeżeli ktoś oferuje nam zyski dużo większe niż inni - zastanówmy się dlaczego tak robi. Nie inwestujmy w produkty finansowe, których nie znamy. Zawsze zanim zainwestujemy pieniądze, sprawdźmy listę ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego. Znajdują się na niej wszystkie podejrzane podmioty, także te, które mogą być piramidą finansową. Jeżeli będziemy postępować zgodnie z tymi wytycznymi, z całą pewnością nie zostaniemy “wchłonięci” przez piramidę finansową i nasze oszczędności zostaną zachowane.0 Komentarze