Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
  • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
  • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
  • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
  • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
  • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
  • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Skąd czerpać wiedzę o finansach?

finanse

Jak skonstruować domowy budżet? Co warto wiedzieć o inwestowaniu? Jak wybrać najkorzystniejszy kredyt lub pożyczkę? Podstawowa wiedza z zakresu finansów jest dzisiaj niezwykle pożądana; otaczająca nas rzeczywistość wymusza orientację w coraz większej liczbie zagadnień. W najlepszej sytuacji są absolwenci kierunków ekonomicznych. Osoby niezwiązane zawodowo z branżą finansową mogą jednak czerpać wiedzę z innych źródeł.
Jeszcze do niedawna znajomość finansów była uważana była przypisywana wyłącznie osobom pracującym w branży – bankowcom, maklerom, analitykom finansowym czy księgowym. Coraz więcej ludzi dostrzega jednak potrzebę dokształcania się i zdobywania nowej wiedzy, dzięki której mogą nie tylko więcej zarabiać, ale także więcej oszczędzać. Skąd w takim razie czerpać wiedzę o finansach?

Finanse są wszędzie

Być może niektórzy wciąż tego nie dostrzegają, ale tematyka finansowa jest wszechobecna – analizy ekonomiczne można znaleźć zarówno w prasie, książkach, Internecie, jak i w telewizji czy nawet radiu. Organizowane są liczne konferencje, szkolenia i warsztaty, które są kierowane nie tylko do bankowców czy analityków, ale także przedsiębiorców, dziennikarzy, czy wreszcie osób, które chcą poszerzyć swoją dotychczasową wiedzę. To z kolei oznacza, że potrzebną wiedzę można znaleźć niemal wszędzie – wystarczy tylko dobrze poszukać.

Zacznij od Internetu

Poszukiwanie podstawowych informacji z zakresu finansów warto rozpocząć od uruchomienia przeglądarki internetowej. W sieci można znaleźć odpowiedź niemal na wszystkie pytania, należy jednak wiedzieć, jakie źródła należy uważać za wiarygodne. Wartościowe wiadomości znajdują się przede wszystkim na stronach instytucji i firm związanych bezpośrednio z branżą. Informacji na temat finansów warto szukać np. na stronie Narodowego Banku Polskiego, Komisji Nadzoru Finansowego czy stronach banków; ciekawym źródłem wiedzy mogą być także strony prywatnych firm, w tym instytucji pozabankowych. Niektóre z nich przygotowują nawet słowniki wiedzy ekonomicznej, zawierające wyjaśnienie najczęściej używanych pojęć (taki mini-słownik można znaleźć np. tutaj).

Jeszcze ciekawszym źródłem informacji w Internecie mogą okazać się strony i portale branżowe, a nawet – blogi, prowadzone przez inwestorów, ekonomistów, a także osoby, które wiedzę z zakresu finansów wykorzystują w życiu codziennym.

Przy poszukiwaniu wiedzy w Internecie warto zwrócić uwagę także na webinary – szkolenia, które odbywają się online (i bardzo często udział w nich jest całkowicie bezpłatny).

Książki i prasa

Tradycyjnym źródłem wiedzy na temat finansów są książki. Warto jednak dokładnie przemyśleć wybór konkretnego tytułu – niektóre publikacje są zredagowane w sposób mało przystępny dla przeciętnego czytelnika, inne są kierowane do osób mających już zaawansowaną wiedzę ekonomiczną. Niezbyt dobrym pomysłem jest wybór podręczników akademickich, nawet, jeśli mają przekazywać podstawowe informacje; na ogół język tego rodzaju książek jest niezbyt zrozumiały. Ciekawym pomysłem jest wypożyczenie lub zakup krótkich poradników dla początkujących, dotyczących konkretnego zagadnienia – tego rodzaju publikacje są na ogół łatwo przyswajalne.

Innym wyjściem jest sięgnięcie po prasę – i nie musi to być wcale prasa branżowa. Coraz więcej wartościowych porad ukazuje się także w prasie „kolorowej” – tygodnikach i magazynach kierowanych do kobiet. Analizy ekonomiczne i prognozy dotyczące sytuacji finansowej w Polsce i na świecie można znaleźć również w ogólnopolskich dziennikach.

Inne źródła

Audycje radiowe na temat finansów, programy telewizyjne – dzięki nim również można przyswoić wartościową wiedzę z zakresu ekonomii. Warto śledzić zwłaszcza stacje o profilu biznesowym; oprócz podstawowych zagadnień finansowych poruszane są również kwestie prawne, ważne z punktu widzenia przedsiębiorców.

Kolejnym sposobem jest udział w konferencjach, spotkaniach i warsztatach branżowych; duża część z nich jest poświęcona nauce podstawowych zagadnień lub dotyczy tematyki związanej z życiem codziennym. To także dobra okazja, by poznać inne osoby interesujące się praktyczną stroną finansów.

Na co warto zwracać uwagę?

Niezależnie od źródła, z którego czerpiemy wiedzę, warto zwrócić uwagę na to, czy jest ono wiarygodne. O ile bez przeszkód można zaufać stronom instytucji finansowych, książkom czy prasie branżowej, o tyle warto przyjrzeć się dokładniej treściom publikowanym na blogach czy informacjom przekazywanym na warsztatach. Zdarza się, że niektórzy autorzy mogą błędnie interpretować niektóre kwestie, wprowadzając swych odbiorców w błąd.0 Komentarze