Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Czy warto inwestować w Ethereum w długim terminie?


Ethereum jest drugą (po Bitcoinie) co do wielkości kapitalizacji rynkowej kryptowalutą. Wiele osób mówi o niej, jako o alternatywie dla Bitcoina, choć tak naprawdę mówimy tutaj o dwóch zupełnie różnych systemach. Aktualnie kurs ETH/USD jest w dołku, co może być okazją do zakupów. Czy warto inwestować w Ethereum? Jeśli tak - to właściwie dlaczego? Na ten temat postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.
Fundamenty Ethereum

Wielu początkujących inwestorów kieruje się przede wszystkim ceną danego aktywa. Żeby tego było mało paradoksalnie to wysoka cena sprawia, że nowe osoby na rynku decydują się na zakup. Paradoksalnie, ponieważ to kupowanie podczas dołków i sprzedaż, gdy cena idzie w górę jest podstawą do generowania zysku. Reguła ta brzmi bardzo prosto, ale jest szalenie trudna. Istnieje wiele strategii, które w tym pomagają - jedną z najskuteczniejszych strategii na rynku kryptowalut jest strategia DCA, która polega na uśednianiu ceny zakupu i sprzedaży.

Z doświadczenia wiemy, że strategia to jedno, jednak aby kupować kryptowalutę w dołku trzeba być w 100% pewnym jej wartości fundamentalnej. Szczególnie w takim okresie, jak ten, gdy cena ETH w ciągu roku spadła o ponad 60%. Trzeba sobie jasno powiedzieć - Ethereum wciąż jest tą samą kryptowalutą, która w listopadzie 2021 osiągala rekordowe ceny.

Oczywiście nikt nie może dać gwarancji, że cena ETH w długim okresie ponownie zdobędzie szczyty, natomiast pod kątem fundamentalnym nie zmieniło się tu nic. ETH nadal jest jedną z najbardziej użytecznych kryptowalut, a na jej blokchainie powstaje kolejne dziesiątki, setki nowych projektów. Na rynku wciąż istnieje ogromne zapotrzebowanie na programistów, którzy chcą tworzyć zdecentralizowane aplikacje w oparciu o Ethereum.

Dodany obrazek

Ethereum 2.0 a inwestycja długoterminowa

Jednym z głównych zarzutów, które są stawiane przed ETH jest wysoka cena gasu. Dla niewtajemniczonych - gas jest to po prostu kwota, którą musicie zapłacić, aby przesłać ETH lub inny token w blokchainie Ethereum z jednego portfela na drugi. Kolejną wadą związaną z Ethereum jest często długi czas oczekiwania na transakcję. Jasnym jest, że kryptowaluta służąca do przesyłu wartości nie powinna być ani powolna ani zbyt droga.

Stąd też decyzja o przejściu sieci do protokołu Ethereum 2.0. W teorii ma ona zredukować koszty transakcji oraz znacząco przyspieszyć przesył środków. W praktyce - sama aktualizacja znacząco się opóźnia. Obecnie mówi się o jesieni/zimie 2022 roku, natomiast trzeba brać pod uwagę, że pierwsze wzmianki na temat potencjalnej migracji sieci otrzymaliśmy już kilka lat temu.

Skąd to opóźnienie? Przede wszystkim - migracja tak rozbudowanej sieci, jak Ethereum to bardzo żmudny proces. Nie mówimy tu o systemie, który jest używany przez kilka tysięcy osób, a o potężnym blokchainie z kapitalizacją na poziomie miliardów dolarów, na którym zbudowane są setki, jeśli nie tysiące mniejszych projektów.

Czy warto zainwestować w Ethereum?

Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna. Obecnie jesteśmy w rynkowej bessie, a z rekordowych niemal $4500 dolarów z zeszłego roku zostało 900-1000 dolarów obecnie. Dla sprytnych inwestorów może to być okazja do zakupów i pomnażania ilości ETH w portfelu. Natomiast Etheremu, tak jak wszystkie kryptowaluty odznaczają się ogromną zmiennością, więc jeśli cenisz sobie bezpieczeństwo środków - obecny czas może nie być najlepszy.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem: https://blogkrypto.pl/0 Komentarze