Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
  • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
  • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
  • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
  • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
  • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
  • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Gdzie i kiedy możemy wymienić zniszczony banknot


Chyba każdemu z nas zdarzyło się widzieć uszkodzony banknot. Często zresztą sami spowodowaliśmy jakieś uszkodzenia. Zazwyczaj są one niewielkie i po sklejeniu banknot wkładamy do portfela by zapłacić nim przy najbliższej okazji. Co jednak możemy zrobić, gdy banknot ma poważne uszkodzenia. Czy możemy go wymienić? A jeśli tak to gdzie?
Dzięki zarządzeniu Prezesa Narodowego Banku Polskiego, uszkodzone banknoty możemy wymienić w kasie każdego banku w Polsce. Ale jest tu jeden warunek - konieczne jest odczytanie nominału, a ponadto musimy mieć co najmniej 45% pierwotnej powierzchni banknotu. Co ważne, taka wymiana jest bezpłatna. Musimy tylko wypełnić krótki wniosek o wymianę, w którym znajdzie się nasze imię i nazwisko, adres a także czytelny podpis. Jeżeli nasz banknot ma od 45 do 75% pierwotnej powierzchni, dostaniemy za niego połowę wartości. Jeżeli ma ponad 75% powierzchni, dostaniemy za niego pełną wartość nominalną. Podobnie gdy jest on poplamiony, albo przerwany.

Banki muszą wymienić banknoty które są naddarte, poklejone, postrzępione, porwane, brudne, odbarwione, pomazane długopisem lub kredką, czy też zawilgłe. Jedynym przypadkiem w którym bank może nam odmówić wymiany jest sytuacja, gdy zachodzi podejrzenie że banknot może być fałszywy lub jest tak uszkodzony, że nie można go zweryfikować.

Pamiętajmy, że mówimy cały czas o banknotach wydanych przez Narodowy Bank Polski. W przypadku uszkodzonych banknotów obowiązujących w innych krajach, zasady o których pisaliśmy nie obowiązują.0 Komentarze