Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
  • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
  • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
  • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
  • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
  • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
  • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Inwestowanie w towary i surowce – jak handlować? O czym należy wiedzieć?


Inwestowanie w waluty i kryptowaluty nie dziwi już nikogo. Podobnie sprawa ma się z niektórymi surowcami szlachetnymi, np. złotem, które uważane jest zresztą za jeden z bezpieczniejszych aktywów. Na tym jednak lista inwestycji się nie kończy. Wielu traderów doskonale zdaje sobie sprawę, że zysk może przynieść ulokowanie kapitału w różnego rodzaju towarach. Inwestycja w miedź, bydło lub kakao - handel towarami to wciąż opłacalna i aktualna metoda skutecznego inwestowania.
Kupno i sprzedaż towarów to zjawisko, które ludzkość zna od czasów starożytnych. Przez lata handel tego rodzaju zmieniał swoje oblicze i w zmodyfikowanej formie przetrwał po dziś dzień. Doskonale wiedzą o tym inwestorzy, którzy dzięki przemyślanej i umiejętnej decyzji o ulokowaniu w poszczególnych surowcach swojego kapitału, znacząco się wzbogacili. Co w zasadzie oznacza inwestowanie w towary i surowce? W co można zainwestować i o czym należy pamiętać?

Rynki surowcowe – czym są?

Na wstępie warto wyjaśnić, czym w ogóle są rynki surowcowe. Mianem surowca, albo towaru określa się podstawowe materiały (albo dobro proste), które wykorzystywane jest w szeroko pojmowanym przemyśle. Te wykorzystuje się przeważnie do wytworzenia bardziej skomplikowanych produktów. Rynek towarów można podzielić na wiele pomniejszych grup – np. metali (np. złoto lub srebro), surowców energetycznych (głównie paliwa, takie jak ropa naftowa, węgiel i gaz ziemny), towary rolne (w tym przypadku gama jest niezwykle szeroka, m.in. kukurydza, kawa, cukier, kakao, bawełna, różnego rodzaju soki itd.) oraz surowce przemysłowe (np. inne rodzaje metali, wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle ciężkim – żelazo, aluminium, ołów, cynk). Istnieje nawet możliwość inwestycji w zwierzęta, np. w bydło, drób i wieprzowinę. Oczywiście nie wszystkie towary są tak samo opłacalne w kontekście inwestycji. Wszystko zależy od tego, jaka jest akurat cena danego surowca.

Co wpływa na cenę surowców?

Zanim rozpoczniemy inwestowanie w surowce, należy wiedzieć, od czego zależy ich cena. Na jej wysokość składa się kilka elementów. Przede wszystkim należy wspomnieć o popycie i podaży. To naturalne, że jeśli na dany surowiec jest większe zapotrzebowanie, to jego cena zacznie gwałtownie rosnąć. Dlatego warto mieć dobre rozeznanie w kontekście sytuacji rynku interesującego nas towaru. Nawet najdrobniejsze tąpnięcie w spokojnej sytuacji geopolitycznej może spowodować, że dane surowce zaczną tracić lub zyskiwać na znaczeniu. Duże znaczenie będą mieć także kursy walut. Dla przykładu, kurs dolara (wzrost lub spadek wartości tej waluty wobec innych) mocno wpływa na cenę ropy naftowej. Ważne są także takie czynniki jak ogólne zasoby danych towarów na świecie. Jeśli jest ich mało, to wiele wskazuje na to, że ich cena będzie wysoka. Taką sytuację mamy m.in. w przypadku złota. O cenie surowca decydują nawet pozornie mało znaczące szczegóły, jak np. pogoda, która ma duży wpływ na cenę surowców rolniczych.

Gdzie inwestować w surowce?

Inwestycje w surowce oferują np. najlepsze platformy inwestycje, takie jak Plus500. Wiele osób wie, że dzięki niej możliwe jest ulokowanie kapitału w kontraktach CDF, akcjach, kryptowalutach i innych bardziej powszechnych aktywach. Narzędzie umożliwia też inwestowanie w surowce i towary. Z Plus500 handel jest łatwy i intuicyjny, a wszystkie niezbędne informacje są dostępne od ręki m.in. na smartfonie.

O czym pamiętać?

Inwestycja w surowce i towary to dobry pomysł na zdywersyfikowanie portfela inwestycyjnego. Z drugiej strony należy pamiętać, że rynki towarowe są narażone na dużą zmienność. Należy więc pamiętać, że decyzja o ulokowaniu kapitału powinna być świadoma i przemyślana.0 Komentarze