Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
* * * * *

Jak płacić Bitcoinem? Poradnik dla początkujących


Wbrew pozorom Bitcoin jest środkiem płatniczym akceptowanym niemalże na całym świecie. Ze względu na swój charakter przypomina on uniwersalną walutę międzynarodową co skupia wokół niego rzesze miłośników. Gdzie i w jaki sposób można się nią posługiwać? Oto nasz poradnik dla początkujących.
Bitcoin- waluty wirtualne o globalnym zasięgu

Bitcoin to pierwsza kryptowaluta, która pojawiła się na rynku walut wirtualnych. Ma zdecentralizowany charakter, ponieważ powstała jako alternatywa dla tradycyjnych bankowości. Z jej pomocą możemy dokonywać płatności nie tylko za pośrednictwem sieci, ale także w formie tradycyjnej. Niezależnie od ich charakteru płatności z ich pomocą charakteryzują się wieloma zaletami, z których największą jest ich anonimowość. To dzięki temu tak wielu użytkowników decyduje zainteresować się tym rynkiem.

Bitcoin to czołowa waluta cyfrowa, która opiera swoje działanie dzięki technologii blockchain. Dzięki temu możemy śledzić cały proces transakcji z pomocą odpowiednich stron. Ze względu na możliwe zachowanie anonimowości płatności jest to doskonałe rozwiązanie szczególnie w przypadku użytkowników, którzy płacą za prywatne towary lub transakcje.

Jak płacić Bitcoinem w sieci?

Aby móc zapłacić za pomocą Bitcoina konieczne jest dokonanie płatności internetowej za pomocą mobilnego portfela lub jej komputerowego odpowiednika. Proces płatności Bitcoinem jest prosty i w zasadzie niewiele różni się od tradycyjnych form bankowych. Jest on jednak nieco uproszczony, bowiem musimy tutaj tylko adres portfela odbiorcy bez dodatkowych informacji.

Portfel mobilny

Portfel mobilny to odpowiedni rodzaj portfela, który ma postać aplikacji szyfrującej dostęp do Bitcoina, które umieszczone są na danym urządzeniu. Niemniej jednak posiadając tego typu oprogramowanie warto zachować ostrożność podczas instalowania gier i aplikacji czy udzielania zgody na dostęp do danych obszarów oprogramowania. Najpopularniejsze portfele mobilne to:
  • Exodus,
  • Atomic Wallet,
  • Coinomi,
  • Bitcoin Wallet,
  • Xapo,
  • Mycelium.
Śledzenie wykonywanych transakcji

Wszystkie wykonywane transakcje Bitcoina możemy śledzić za pomocą stron takich jak blockchain.com. Aby to zrobić, wchodzimy na witrynę oraz w górnym panelu znajdujemy opcję wyszukiwania i wklejamy do niego adres naszego portfela. Uzyskamy historię wszystkich wykonanych transakcji wraz z potwierdzeniem płatności od naszego odbiorcy.

Przekazywanie kryptowalut podobne jest do wykonania tradycyjnego przelewu. Podczas logowania do portfela musimy podać adres portfela odbiorcy, wybrać środki oraz określić ich ilość. Ostatnim etapem jest potwierdzenie transakcji. To wszystko! Dzięki możliwościom sieci P2P środki te trafią do portfela odbiorcy zaraz po potwierdzeniu transakcji, czyli w ciągu kilku sekund.

Jak płacić Bitcoinem w formie stacjonarnej?

Aby zapłacić Bitcoinem za usługi i produkty w sklepach stacjonarnych potrzebujemy smartfona z zainstalowaną aplikacją mobilną (np. mobilny portfel), która obsługuje kody QR. Alternatywne możliwości zapewni nam, chociażby karta płatnicza, która umożliwia płacenie za usługi Bitcoinem - np. Visa. W tym procesie pośrednik transakcji od razu zamienia daną ilość kryptowaluty na daną walutę obecną w danym kraju.

To proste rozwiązania, z którymi poradzi sobie każda nawet najbardziej początkująca osoba. Procesy te przebiegają podobnie do standardowych form płatności za pomocą bankowości lub urządzeń mobilnych. Jeśli mamy opanowane te aspekty, to płatności tego typu nie powinny sprawić nam większego problemu.

Zobacz też: Gdzie można płacić Bitcoinem?

Kryptowaluty - płatności za pomocą walut cyfrowych

Jak widać korzystanie z kryptowalut oraz Bitcoina jako środka płatności nie jest zbyt skomplikowanym zadaniem. Warto jednak przestrzegać zasad bezpieczeństwa podczas zawierania transakcji oraz zrozumieć zasady działania tego rynku. To proste i intuicyjne rozwiązania, z którymi powinien poradzić sobie nawet bardzo początkujący użytkownik. Dodatkowo wraz ze wzrostem popularności walut cyfrowych na rynku światowym możemy oczekiwać korzystnych zmian w tym zakresie. Mamy nadzieję, że powyższy poradnik okazał się wartościowy i rozwiał wątpliwości związane ze światem wirtualnych płatności.0 Komentarze