Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
 • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
 • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
 • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
 • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
 • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
 • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

* * * * *

Ponadprzeciętne zyski – czy fundusze Venture Capital i Private Equity dają na nie szansę?


Zadaniem inwestora jest szukanie okazji inwestycyjnych w obszarach, w których niewiele osób je dostrzega. Standardowe instrumenty finansowe, takie jak akcje czy obligacje, są powszechnie znane i przynoszą relatywnie ograniczone zyski.
Inaczej jest z funduszami Venture Capital i Private Equity. Nie dość, że zainteresowanie nimi ze strony inwestorów jest stosunkowo niewielkie, to jeszcze umożliwiają osiągnięcie wysokiej stopy zwrotu (choć na uwadze należy mieć również generowane przez takie inwestycje ryzyko), a jak wiadomo – apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Na czym polega inwestowanie w Venture Capital/Private Equity?

Zaangażowanie w fundusze Venture Capital i Private Equity daje inwestorowi możliwość kupna udziałów firm, które z reguły znajdują się we wczesnej fazie rozwoju i dzięki swym innowacyjnym projektom posiadają duży potencjał wzrostu. Wyjątkowy pomysł na biznes, który pozwala przedsiębiorstwu osiągnąć przewagę konkurencyjną na rynku, przekłada się na wzrost wartości firmy. Stanowi tym samym dla inwestora niesamowitą okazję na osiągnięcie ponadprzeciętnych zysków ze sprzedaży wcześniej zakupionych udziałów.

Na myśl przychodzą przykłady takie jak Facebook czy polskie Gadu-Gadu, które przyniosły swym inwestorom kolejno 335% i 180% zysku w skali roku. Tego typu transakcje pobudzają wyobraźnię, roztaczając przed inwestorami wizję osiągnięcia wyjątkowych korzyści majątkowych. Podkreślenia wymaga fakt, że im wyższe potencjalne zyski, tym wyższy stopień ryzyka. Stopa zwrotu z inwestycji w innowacyjne start-upy w przypadku funduszy Venture Capital szacowana jest na poziomie 30-50% w skali roku – tylko tyle i aż tyle. Dla inwestorów rozważających ulokowanie kapitału w nieco stabilniejsze przedsiębiorstwa, istniejące pewien czas na rynku, stworzono fundusz Private Equity - w takim wypadku z reguły można mówić o 20-30% zwrotu rocznie.

Na jakie przedsiębiorstwa warto zwrócić uwagę?

Wiele nowopowstających przedsiębiorstw w poszukiwaniu zewnętrznego źródła finansowania swojej działalności stara się przyciągnąć uwagę inwestorów Venture Capital i Private Equity. Zainteresowanie budzić powinny jednak jedynie projekty posiadające następujące cechy:
 • innowacyjny, wyjątkowy pomysł w obszarze niszy rynkowej, zaspokajający wyraźnie sprecyzowane, specyficzne wymagania klientów,
 • wysoka stopa zwrotu z inwestycji,
 • wykwalifikowana kadra zarządzająca projektem,
 • dobrze skonstruowany biznes plan,
 • solidnie napisany plan finansowy,
 • gwarancja wyjścia z inwestycji w krótkookresowej perspektywie, sięgającej co najwyżej kilku lat.

Przed zaangażowaniem środków inwestor powinien dokładnie sprecyzować, jaki rodzaj inwestycji Venture Capital/Private Equity jest dla niego odpowiedni. Może tego dokonać we współpracy z firmą świadczącą doradztwo w tym zakresie, tak jak robią to w przypadku funduszy otwartych czy zamkniętych instytucje finansowe świadczące doradztwo inwestycyjne. Konstrukcja funduszu ma bowiem duże znaczenie dla tego typu inwestycji. Dywersyfikując portfel innowacyjnych biznesów, w które się angażujemy, zwiększamy bezpieczeństwo finansowe, jednak ograniczamy potencjalne zyski płynące z pojedynczego projektu.
Udział nie tylko w zyskach, ale i stratach

Fundusze Venture Capital i Private Equity pozwalają w szybki sposób pomnożyć posiadany kapitał, o ile innowacyjny projekt zakończy się powodzeniem. Na uwadze trzeba mieć przede wszystkim to, iż są to inwestycje o podwyższonym poziomie ryzyka, a inwestor uczestniczy nie tylko w sukcesach przedsięwzięcia, ale również w jego porażkach. Jeśli nie uda się osiągnąć zakładanych celów, ryzyko utraty większości zainwestowanego kapitału jest wysokie. Warto zatem dobrze rozważyć zaangażowanie środków w dany projekt, niezależnie od tego, jak bardzo interesujący by się on nie wydawał.0 Komentarze