Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Poradnik dla osób wypełniających deklarację PIT-36


Każdego roku podatnicy mają obowiązek wypełnienia deklaracji podatkowej. Jedną z najpopularniejszych jest PIT-36, który można wypełnić na przykład w sytuacji, gdy prowadzi się pozarolniczą działalność gospodarczą lub uzyskuje przychody z najmu.
  • Czym jest pit 36?
  • Kto powinien wypełnić pit 36 za rok 2020?
  • Rozliczenie PIT-36 online: jak to zrobić?
  • PIT 36 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?
Przez wiele lat większość podatników składała wypełnioną deklarację w urzędzie pocztowym, co wiązało się z koniecznością stania w kolejce i nadawania listu. Na szczęście można to zrobić w łatwiejszy sposób dzięki rozliczeniom online. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, który ułatwi ci takie rozliczenie podatku.

Czym jest pit 36?

Pit-36 można złożyć przy przychodach opodatkowanych według aktualnej skali podatkowej. Na chwilę obecną jest to 18 lub 32%. Oprócz przedsiębiorców, którzy przy pomocy tej deklaracji rozliczają swoje przychody, wybierają ją również osoby pracujące za granicą. Deklaracja przyda się również osobom, które wynajmują lub dzierżawią nieruchomości. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że PIT36 można wykorzystać również do rozliczenia dochodów w sytuacji, gdy chce się to zrobić wspólnie z niepełnoletnimi dziećmi. Dodatkowo PIT można wypełnić wspólnie z małżonkiem. Przykładem może być sytuacja, gdy jedna osoba w małżeństwie rozliczyła podatek na formularzu PIT-37, a druga skorzystała z PIT-36. Wówczas wspólną deklarację należy wypełnić na druku PIT-36.

Kto powinien wypełnić pit 36 za rok 2020?

Pełna lista podatników, którzy powinni wypełnić PIT36 za ubiegły rok, jest długa. Oprócz wspomnianych przedsiębiorców, pracujących za granicą i osób, które zarabiają na najmie lub podnajmie, obejmuje również tych, którzy mają przychody generujące zaliczki na podatek. Do tego dochodzą wszystkie inne źródła opodatkowane na zasadach ogólnych, od których nie ma obowiązku regularnego odprowadzania zaliczek. W przypadku wątpliwości związanych z tym, czy podatnik powinien zdecydować się na formularz PIT 36 najlepiej skorzystać z porady księgowego lub skontaktować się z urzędem. Nie zajmie to wiele czasu, a dzięki temu uniknie się ewentualnych błędów, które wymagałyby później składania dodatkowych wyjaśnień i korekt.

Rozliczenie PIT-36 online: jak to zrobić?

Za wyborem rozliczenia pitu przez internet przemawia nie tylko wygoda, ale też gwarancja, że formularz zostanie dostarczony na czas. Nowoczesny program dostępny na stronie www.podatnik.info/program-do-pit/pit-36 jest zaktualizowany o najnowsze druki. W wypełnieniu deklaracji pomoże ci specjalny kreator. Dzięki temu nie musisz się martwić, że wpiszesz nieprawidłowe dane w którymś z wielu pól formularza. Program jest całkowicie bezpieczny i darmowy. Nie ma znaczenia, czy chcesz rozliczyć dochody otrzymywane w ramach umowy o pracę, prowadzonej działalności czy innych prac. Dodatkowo aplikacja pomoże ci w odliczeniu składek zdrowotnych lub podpowie, z jakich ulg warto skorzystać, aby obniżyć wysokość należnego podatku.

PIT 36 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

Na złożenie PIT-36 podatnicy mają jeszcze dużo czasu. Ostateczny termin upływa trzydziestego kwietnia w roku, który następuje po rozliczanym roku podatkowym. W związku z tym deklarację PIT-36 za dochody uzyskane w 2020 roku trzeba koniecznie złożyć przed trzydziestym kwietnia 2021 roku. Lepiej jednak nie zwlekać z tym i rozliczyć się jak najszybciej. Darmowy program pozwoli ci to zrobić w kilkanaście minut i będziesz mógł przestać się martwić koniecznością składania deklaracji.0 Komentarze