Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
  • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
  • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
  • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
  • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
  • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
  • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Różnice rynku wtórnego i pierwotnego


Osoby, które zdecydowały się na inwestycję w nieruchomości, mają najczęściej kolejny dylemat – czy zakupić mieszkanie z rynku wtórnego czy też pierwotnego? Omówimy kim są oferenci oraz jakie są różnice i wyzwania obu wariantów.

Rozpoczniemy od kwestii fundamentalnych czyli od tego czym w rzeczywistości różni się rynek wtórny od rynku pierwotnego. To co rozróżnia rynek pierwotny od rynku wtórnego to mieszkania, które są nowe na rynku, budowane są najczęściej przez developerów. Oferentami rynku wtórnego mogą być również inne podmioty, jednak współcześnie to właśnie developerzy zdominowali rynek pierwotny. Jeśli myślimy o zakupie nowej nieruchomości to będzie to najprawdopodobniej zakup od developera.

Z kolei rynek wtórny to wszelkiego rodzaju mieszkania, które użytkowane już były wcześniej. Przy tego rodzaju rynku sprzedający mogą być bardzo różnorodni. Najczęściej są to osoby prywatne, które są właścicielami, mogą to być również firmy, jednostki samorządu terytorialnego, które mają zasoby własne mieszkań. Na rynku wtórnym można również poszukiwań okazji na licytacjach komorniczych.

Różnice w obu rodzajach nieruchomości to przede wszystkim ich stan. Na rynku pierwotnym możemy zakupić nieruchomość na różnych etapach. Zakupu można dokonać jeszcze przed rozpoczęciem planowanej budowy. Na tym etapie nieruchomości te są najczęściej tańsze niż w późniejszym czasie. Nie jest to jednak zbyt częsta praktyka, ale zdarzają się takie inwestycje. Częstą praktyką jest zakup mieszkania na rynku pierwotnym w trakcie budowy lub w stanie developerskim. Z kolei rynek wtórny oferuje nam mieszkania używane, przeznaczone do remontu lub też wyremontowane.

Do różnic rynku wtórnego oraz pierwotnego zaliczyć można czynniki, które należy sprawdzić przed zakupem. W przypadku rynku wtórnego istotną kwestią jest sprawdzenie umowy developerskiej. Zakup na tym rynku wygląda nieco inaczej niż na rynku wtórnym i nie podpisujemy ze sprzedającym zwykłej umowy kupna sprzedaży. Jest to zdecydowanie bardziej uszczegółowiona i precyzyjna umowa developerska. Umożliwia ona obu stronom ustalenie wszelkich norm, zasad czy też warunków płatności. Umowa ta podpisywana jest notarialnej, przez co bardzo mocno wiążą obie strony umowy. Tutaj zdecydowanie warto posilić się pomocą eksperta czy też radcy prawnego, który ma do czynienia z takimi umowami. Dzięki pomocy fachowca i analizie wszystkim punktów umowy z pewnością można spokojniej spać.

W przypadku rynku wtórnego pod wieloma względami zakup jest zdecydowanie prostszy. Należy oczywiście zajrzeć do księgi wieczystej lokalu. Niestety często zdarzają się nieprawidłowości, dlatego też warto upewnić się, że mamy do czynienia z czystą sytuacją prawną. Warto również przeanalizować dokumenty budynku oraz jaki jest jego stan techniczny.

Kolejna różnica to koszty transakcyjne. Wielu osobom wydaje się, że zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym dochodzi do sprzedaży i kupna nieruchomości więc różnic nie ma. Jest to błędne myślenie. Różnice te widoczne są chociażby dlatego, że na jedynym rynku mamy do czynienia z umową developerską.

Tematyka mieszkań na rynku wtórnym oraz pierwotnym jest bardzo szeroka. Powyższe informacje są wąskim omówieniem podstawowych zagadnień. Jak widać każda z opcji ma zarówno swoje wady, jak i zalety.

Więcej informacji

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o pożyczkach pod zastaw nieruchomości, wejdź na stronę Konsorcjum Finansowe i dowiedz się więcej.0 Komentarze