Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Stare monety - pasja czy inwestycja?


Kolekcjonowanie starych monet może być traktowane dwojako - jedni rozpatrują w nim prawdziwą pasję, inni zaś czynią to wyłącznie z powodów finansowych. Bez względu na to, dlaczego decydujemy się zbierać numizmaty, musimy posiadać odpowiednią wiedzę w tym zakresie, tak aby w naszej kolekcji znajdowały się wyłącznie najwartościowsze egzemplarze. Kiedy kolekcjonowanie monet jest pasją, a kiedy może stać się dobrym sposobem lokowania wolnych środków pieniężnych
Kolekcjonowanie monet - czy to się opłaca?

Czym różni się inwestor od kolekcjonera? Tym, że drugi nie przejmuje się w tak dużym stopniu ceną numizmatów, a raczej zainteresowany jest ich wartością, także sentymentalną. Często zdarzają się sytuacje, w których dana moneta jest wiele warta na rynku, jednocześnie stanowiąc przedmiot zainteresowania kolekcjonerów, jednak ci niekoniecznie rozpatrują ją w kontekście czysto finansowym. Kolekcjonowanie nie skupia się na zarobkowaniu - niektórzy uważają, że jest to stosunkowo drogie hobby, gdyż aby zebrać monety, trzeba sporo zainwestować. Oczywiście, kolekcję można w każdym momencie spieniężyć, korzystając uprzednio z usługi wyceny, z którą zapoznać się można pod adresem https://aukcje.numimarket.pl/wycena/. Niemniej jednak osoby zbierające monety najczęściej sprzedają jedynie te numizmaty, które posiadają w większej ilości. Numizmatyka jest też bardzo czasochłonnym hobby. Kolejnych egzemplarzy można szukać na przykład:
  • na targach antyków,
  • w antykwariatach,
  • na aukcjach prywatnych.
Należy jednak mieć świadomość, że wcześniej kolekcjoner musi posiąść odpowiednią wiedzę na ten temat, tak aby móc znaleźć najwartościowsze monety, które dodatkowo nie będą falsyfikatami.

Inwestowanie w numizmaty - dochodowe, lecz czasochłonne

Numizmaty cieszą się ogromną popularnością na rynku inwestycji alternatywnych. Osoby, które chcą ulokować posiadany kapitał, bardzo często decydują się na zakup starych monet w miejscu papierów wartościowych czy innego rodzaju produktów inwestycyjnych. Powodem jest fakt, iż inwestowanie w numizmaty może okazać się bardzo dochodowe. Na jednej monecie, która jest rzadkim i cennym okazem, możemy zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, a czasami nawet więcej. Oczywiście, na rynku numizmatów zawierane są również transakcje na znacznie niższe kwoty. Można ich dokonywać między innymi tutaj https://aukcje.numimarket.pl/aukcje/. Należy jednak pamiętać, że numizmatyka jest dochodowa, lecz również bardzo czasochłonna. Inwestorzy muszą posiadać wiedzę nie tylko z zakresu historii pieniądza, tak aby trafnie dokonywać zakupów, lecz również z zakresu funkcjonowania rynków finansowych. Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że należy w pierwszej kolejności zadbać o ochronę kapitału, później natomiast myśleć o zyskach. Inwestowanie w numizmaty wymaga niemałej cierpliwości - często musimy poczekać, aby zawrzeć transakcję na zadowalających nas warunkach. To natomiast sprawia, że nie każdy może zostać zainwestować w produkty alternatywne - dotyczy to zwłaszcza osób, które oczekują szybkich zysków.

Kiedy pasja zmienia się w inwestowanie?

Czasami pasja przestaje być zwyczajną pasją i zmienia się w sposób na zarabianie pieniędzy. W jakich przypadkach? Najczęściej ma to miejsce wtedy, gdy kolekcjoner stwierdzi, że na swoich okazach może się dorobić. Przestaje wtedy zbierać monety, wyprzedając posiadaną kolekcję. Zarabianie na numizmatach może okazać się do tego stopnia interesujące, że kolekcjoner zmienia się w prawdziwego inwestora. Warto pamiętać, że taka osoba posiada już dużą wiedzę w zakresie numizmatyki, dzięki czemu jest w stanie dokonywać trafnych wyborów. Pasja może również zmienić się w inwestowanie w momencie, gdy dziedziczymy kolekcję starych monet i chcemy ją spieniężyć. Być może kiedyś sami byliśmy zainteresowani ich zbieraniem, dziś jednak nie mamy na to czasu bądź ochoty, jednak z drugiej strony wciąż na kolekcji możemy sporo zarobić, co dla wielu osób jest bardzo kuszącą perspektywą. Pamiętajmy jednak, że zarobkowanie na numizmatach nie jest ani proste, ani szybkie.0 Komentarze