Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Czym jest kredyt obrotowy w rachunku bieżącym

kredyt dla firm kredyt obrotowy kredyt w rachunku bieżącym

Prowadząc działalność gospodarczą, możemy spotykać się z różnego rodzaju problemami finansowymi. Najczęściej wynikają one z tego, że nie wszyscy nasi kontrahenci płacą faktury na czas czy też w naszej branży mamy do czynienia z sezonowością i nie w każdym miesiącu nasze przychody są takie same. W związku z tym, musimy mieć rezerwę finansową, która pozwoli nam na sprawne funkcjonowanie naszej firmy. Taką rezerwę, może nam dać kredyt obrotowy w rachunku bieżącym.
Jest to rozwiązanie niezwykle praktyczne i elastyczne, które po pierwsze daje przedsiębiorcy możliwość skorzystania z dodatkowych pieniędzy, a po drugie generuje koszty tylko wtedy, gdy rzeczywiście ekstra pieniądze potrzebujemy.

Jeżeli bank przyzna nam kredyt obrotowy w rachunku bieżącym, będziemy mogli wykonywać z naszego konta przelewy, czy też wybierać z niego gotówkę nawet wtedy, gdy nie będziemy mieli na nim środków. Albowiem kredyt taki, działa podobnie jak popularny wśród klientów indywidualnych debet, dzięki któremu możemy korzystać ze środków, które nie mamy. Załóżmy więc, że bank przyznał firmie kredyt w rachunku do wysokości 100 000 zł. Dzięki niemu, właściciel firmy będzie mógł pożyczać od banku pieniądze, do momentu wykorzystania całej kwoty. Możemy pożyczyć od razu całą kwotę, a możemy skorzystać z niej tylko w części. Co ważne, banki naliczają odsetki tylko od wykorzystanego zadłużenia, chociaż trzeba przyznać, że czasem należy płacić prowizję „za gotowość do udzielenia kredytu”.
Jeżeli na nasze konto wpłyną jakieś pieniądze, wysokość kredytu jest automatycznie obniżana i odsetki są naliczane od niższego zadłużenia. Oczywiście z pieniędzy tych możemy w dalszym ciągu korzystać, ale zwiększamy w ten sposób swoje zadłużenie. Odsetki bank nalicza w okresach miesięcznych, od wykorzystanego zadłużenia.
Kredyty obrotowe w rachunku bieżącym, zwykle wykorzystywane są na bieżącą działalność firmy. Firmy płacą za faktury, wynagrodzenie dla pracowników itp. Są one przyznawane zazwyczaj na okres 1 roku, ale później mogą być odnowione. Bank zanim taki kredyt nam udzieli, sprawdzi zdolność kredytową firmy, a także będzie wymagał odpowiedniego zabezpieczenia, na wypadek niewypłacalności firmy.0 Komentarze